Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci związany z Dąbrową Górniczą opublikował w mediach społecznościowych kontrowersyjne wpisy z treściami antyukraińskimi.

Pisarz na swoim facebooku w ostatnich dniach opublikował dwa posty. Pierwszy ograniczył się do krótkiego i ocenzurowanego wpisu: „***** U*****ę!”. Drugi był zdecydowanie mocniejszy.

Uprzejmie proszę, aby życzeń urodzinowych NIE składały mi osoby, które w swoim profilu powiewają żółto-niebieską kolorowanką… Dziękuję i pozdrawiam. (jeszcze załącznik…) JESTEM POLAKIEM! PS.: ciekawe, co teraz stanie w centrum uwagi? – czytamy na profilu Rekosza (pisownia org. – przyp red.)

Historia edycji postu wskazuje, iż wcześniej zamiast „kolorowanki” pojawiło się słowo „szmata”. Post został opatrzony nagraniem, w którym cztery zamaskowane postacie trzymające flagi Ukrainy i ukraińskich nacjonalistów, palą polską flagę.

Rekosz spotkał się z falą krytyki, choć także pojawiły się głosy popierające jego wpis. Konsekwencje jego wpisów były jednak szersze. Wydawnictwo Tandem, które od 2021 roku wznawiało i wydawało jego książki zawiesiło z nim współpracę.

Oświadczenie wydawnictwa Tandem - fot. facebook.pl/wydawnictwo.tandem
Oświadczenie wydawnictwa Tandem – fot. facebook.pl/wydawnictwo.tandem