Dąbrowa Górnicza znalazła się w gronie 44 największych polskich miast, których samorządy opracują plan działań zmierzających do ograniczenia skutków zmian klimatu.

Jest to nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, ponieważ po raz pierwszy, jednocześnie będą opracowywane 44 „mapy drogowe” – plany działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno – edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk jak: powodzie, podtopienia, fale upałów, mrozów czy susze.

Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji ma pomóc przystosować miasto do zmieniających się warunków klimatycznych, poprawić bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Pozwoli również ubiegać się o środki finansowe na realizację działań adaptacyjnych. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską.

– Zanim powstanie miejski plan adaptacji do zmian klimatu należy ocenić, w jaki sposób klimat wpłynie na miasto i jego mieszkańców, jakie będą tego konsekwencje, jakie działania będą odpowiednie, aby temu zaradzić, kiedy należy je wykonać, jakie będą koszty i kto będzie odpowiadał za ich realizację – mówi Ewa Strzelecka-Jastrząb z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, kierująca pracami ekspertów współpracujących z Dąbrową Górniczą.

– Dotychczasowa analiza czynników klimatycznych, potwierdziła, że dla Dąbrowy Górniczej, jak dla większości miast aglomeracji górnośląskiej, zagrożeniem są fale upałów (dni z temperaturą powyżej 30°C), opady nawalne, podtopienia, powodzie rzeczne oraz stany smogowe zimowe i letnie – mówi Barbara Lubasz, naczelnik Wydziału Ekologii i Rolnictwa, kierująca pracami nad przygotowaniem Miejskiego Planu Adaptacji.

Kolejnym elementem prac będzie ocena zdolności miasta do dostosowania się do zmian klimatu, zarówno do poradzenia sobie z negatywnymi skutkami tych zmian, jak i wykorzystania szans, jakie powstają.

Projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” jest realizowany przez konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis.

Czy weźmiesz udział w konsultacjach dot. sosnowieckiego ronda Gierka?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...