Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, został wybrany do nowych władz Związku Miast Polskich. Z kolei Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej będzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Związku.

5 marca w Poznaniu, podczas zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich, wybrano nowe władze. Prezesem ZMP ponownie został wybrany prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, który był jedynym kandydatem.

Do 30-osobowego zarządu wybrano także prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. – To znak, że nasze miasto i zmiany w nim zachodzące są widoczne dla innych. To również potwierdzenie rosnącej reputacji Sosnowca – podkreśla prezydent Sosnowca.

To jednak nie jedyni przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii we władzach Związku Miast Polskich. Do zarządu wybrany został także prezydent Tychów Andrzej Dziuba. Z kolei Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej będzie pełnił funkcje zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Związku.

Prezydent Sosnowca we władzach Związku Miast Polskich – fot. mat. pras.
Prezydent Sosnowca we władzach Związku Miast Polskich – fot. mat. pras.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 300 miast, w których mieszka ponad 72% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich. Warto podkreślić, że przedstawiciele ZMP często aktywnie biorą udział w pracach w komisjach w ramach Unii Europejskiej.

Pełny skład zarządu Związku Miast Polskich VIII kadencji (2019-2024)