Poznaliśmy koncepcję przebudowy centrum Sosnowca. Katowicka pracownia SARP rozstrzygnęła właśnie konkurs na przebudowę centralnej części stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Wiemy już, jak wyglądać ma po przebudowie popularna Patelnia i plac przed dworcem kolejowym w Sosnowcu. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zorganizowany przez katowickie Stowarzyszenie Architektów Polskich. To już drugi taki konkurs. Przypomnijmy, że SARP przeprowadziło już konkurs na opracowanie koncepcji projektu Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

– Jest to niewątpliwie niełatwa procedura konkursowa. Drugi raz tą drogą znajdujemy najlepsze z możliwych rozwiązań. Jako stowarzyszenie zachęcamy zamawiających, aby korzystali z tej drogi i wielkie słowa uznania dla prezydenta Sosnowca, że – powiedział Henryk Piątek, sekretarz zarządu SARP i przewodniczący sądu konkursowego.

Koncepcja przebudowy centrum Sosnowca - fot. Rafał Łydek/UM Sosnowiec
Koncepcja przebudowy centrum Sosnowca – fot. Rafał Łydek/UM Sosnowiec

Obszar, którego dotyczył konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektocznicej zlokalizowany jest w rejonie Dworca PKP i ul. 3 Maja. Granice terenu objętego opracowaniem wyznaczają m.in. kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Plac Stulecia wraz z okolicznymi kamienicami i tzw. „Sezam”. Zgodnie z zapisami konkursu, maksymalny koszt realizacji inwestycji nie może przekroczyć 4 mln złotych.

Spore zainteresowanie

Jak przekazali sosnowieccy urzędnicy, konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem. – W sumie wpłynęło 38 zgłoszeń. Przez pierwszy etap przebrnęły 23 firmy, a ostatecznie na złożenie prac zdecydowało się pięcioro uczestników konkursu – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Sąd konkursowy jednogłośnie wybrał koncepcję biura Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic. Zwycięzca otrzyma 15 tysięcy złotych nagrody.

– To jeden z najważniejszych momentów w historii naszego miasta. W 115-letniej historii Sosnowiec tak naprawdę nigdy nie doczekał się rynku z prawdziwego zdarzenia. Ulica Rynek mieści się przecież na Modrzejowie – powiedział prezydent Arkadiusz Chęciński.

Centrum miasta dla mieszkańców

– Stoimy przed szansą, aby w centrum miasta powstało miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców, w którym będą mogli złapać chwilę oddechu, zrelaksować się. Oczywiście muszą być tutaj m.in. lokale, miejsca rozrywki, aby mieszkańcy mieli tutaj po co przyjeżdżać. Stąd szukamy odpowiednich rozwiązań na ożywienie centrum, na zmianę jego oblicza – dodał.

Koncepcja przebudowy centrum Sosnowca - fot. Rafał Łydek/UM Sosnowiec
Koncepcja przebudowy centrum Sosnowca – fot. Rafał Łydek/UM Sosnowiec

Prezydent Sosnowca wspomniał także o przeprowadzonej w latach 70. ubiegłego wieku przebudowie centrum miasta, dzięki której do dzisiaj przejazd przez tą część miasta odbywa się niemal bez korków.

– Ale przecież centra miasta nie mogą być dla samochodów, ale przede wszystkim dla ludzi. Dlatego będziemy robić wszystko, aby centrum miasta w pewien sposób odzyskać dla sosnowiczan – zaznaczył Arkadiusz Chęciński.

Co się zmieni?

Zwycięska koncepcja przygotowana przez pracownię Amaya Architekci zakłada m.in. likwidację parkingu przed dworcem. W jego miejscu powstanie miejski plac z pomnikiem Jana Kiepury. Architekci chcą połączyć Plac Stulecia z placem przed dworcem. Pomysł zakłada także częściowe przykrycie pasażu, stworzenie fontanny i budowę rotundy, w której znajdą się toalety i centrum informacji miejskiej. Pojawi się również zieleń i dwa przejścia dla pieszych.

Zwycięzca konkursu, oprócz wspomnianej nagrody finansowej, zostanie zaproszony teraz do negocjacji w sprawie szczegółowego opracowania pracy. Przedmiotem zamówienia będzie opracowanie koncepcji pokonkursowej oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się budowa nowej przestrzeni w ścisłym centrum Sosnowca.

Wizualizacje przygotowane przez firmę Amaya Architekci Bartosz Majewski oraz projekt, które zajęły drugie i trzecie miejsce przez najbliższe kilkanaście dni można oglądać w niedawno otwartym lokalu ArtKwarium, który znajduje się w Plastrach Miodu przy ul. 3 Maja 1 w Sosnowcu.

I miejsce – Amaya Architekci Bartosz Majewski

II miejsce – Maria Gołębiowska, Witold Sienkiel

III miejsce – Zalewski Architecture GroupKrzysztof Zalewski