W piątek, 23 sierpnia powstańczy tramwaj ponownie przejedzie na trasie prowadzącej przez miasta Zagłębia Dąbrowskiego.

Od kilku dni po sieci tramwajowej ZTM kursuje powstańczy tramwaj, oznaczony jako linia 100, łączy miejsca, w których toczyła się historia związana ze śląskimi powstaniami.

Jest to inicjatywa, która ma na celu kultywowanie historii powstań śląskich. Specjalne kursy zabytkowego tramwaju typu N podążają śladami powstańców. Na poszczególnych stacjach zostały zaplanowane uroczystości, upamiętniające wydarzenia sprzed niemal stu lat. Przejazd tramwajem jest bezpłatny.

Powstańczy tramwaj - fot. UM Sosnowiec
Powstańczy tramwaj – fot. UM Sosnowiec

Podczas podróży przenoszącej nas na Górny Śląsk do lat 1919 – 1922 posłuchać można manifestu Wojciecha Korfantego, a także przyjrzeć się powstańczym potyczkom, wziąć udział w kampanii plebiscytowej, przekroczyć ówczesną granicę państwową, zaśpiewać powstańcze i śląskie piosenki. Każdy podróżujący otrzyma specjalny, okazjonalny bilet.

W piątek, 23 sierpnia zabytkowy tramwaj zabierze w niezwykłą podróż mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Tego dnia, tramwaj linii nr 100 kursować będzie na trasie Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy Pętla – Zawodzie Zajezdnia, zatrzymując się na przystankach zlokalizowanych w Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, a także Mysłowicach i Katowicach.

Powstańczy tramwaj - fot. ZTM
Powstańczy tramwaj – fot. ZTM

Rozkład jazdy specjalnej linii tramwajowej dostępny jest w odrębnej zakładce na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego. Podróż zakończy się w 100. rocznicę zakończenia I powstania śląskiego – 24 sierpnia ok. godz. 16:45 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach