Policjanci pojawią się na lekcjach religii w sosnowieckich placówkach oświatowych. To efekt dwóch nowych programów profilaktycznych, które ruszą już wkrótce.
Adresatami inicjatyw „Nie tylko alkohol rodzi przemoc” i „ Kto się przezywa sam się tak nazywa” są uczniowie sosnowieckich szkół. Celem obu programów jest zwiększanie świadomości i wrażliwości społecznej dzieci. Jest to efekt współpracy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, kurii oraz MOPS-u.
„Nie tylko alkohol rodzi przemoc” to program adresowany do młodzieży wszystkich klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsza edycja tego programu odbędzie się w okresie pomiędzy kwietniem a czerwcem, druga edycja planowana jest pomiędzy wrześniem a grudniem 2017 r.
Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości młodzieży, uwrażliwienie i wyczulenie jej na problemy przemocy nie tylko domowej, ale również tej mającej miejsce w grupie rówieśniczej. Prowadzący będą ukazywać różne aspekty przemocy, modele zachowań i metody pomocy, z jaką możemy się zwrócić do osoby dotkniętej zjawiskiem.
Zajęcia prowadzić będą policjanci i pracownicy MOPS, a ich forma niejako wymuszać będzie aktywny udział uczestników.
„Kto się przezywa sam się tak nazywa” to program, którego adresatem są uczniowie wszystkich klas III sosnowieckich szkół podstawowych. Pierwsza edycja tego programu odbędzie się w okresie pomiędzy kwietniem a czerwcem, druga edycja planowana jest pomiędzy wrześniem a grudniem 2017 r.
Głównym celem programu jest uwrażliwienie młodzieży na coraz częściej pojawiający się problem dotyczący wykluczenia społecznego i nietolerancji, u którego podstaw leżą różnice kulturowe, materialne, religijne oraz rasowe. Ma on również na celu wyczulenie i wykształcenie nawyku reagowania na przejawy stosowania przemocy rówieśniczej na jakimkolwiek tle.
Zajęcia profilaktyczne odbywać się będą podczas lekcji katechezy w szkołach. – Tematyka i forma prowadzenia zajęć doskonale wpisują się w podstawę programową tego przedmiotu, a założenia programu zgodne są również z katolickim modelem wychowania i wartościami szerzonymi przez kościół – mówią pomysłodawcy projektów.
Fundatorem materiałów dydaktycznych jest Kuria Diecezjalna w Sosnowcu.
– Zważywszy na skalę problemów pojawiających się wśród dzieci i młodzieży w dzisiejszej dobie posługiwania się mową nienawiści, uda się, dzięki wsparciu partnerów projektu, wprowadzić na stałe do kalendarza działań profilaktycznych tego typu przedsięwzięcia – mówi insp. Dominik Łączyk z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.