Ulica Gruntowa – to tu kilka lat temu wymieniono sieć wodociągową, a drogę utwardzono kostką brukową. Problem w tym, że tylko do połowy ulicy. Dąbrowskie Wodociągi czekają na Urząd Miasta, ten na pieniądze, a mieszkańcy mają dosyć. – Podzielono nas na lepszych i gorszych – mówią.

Kiedy kilka lat temu, mieszkańcy ulicy Gruntowej w Dąbrowie Górniczej dowiedzieli się, że wreszcie zawita do nich XXI wiek, bardzo ich to ucieszyło. Jak twierdzą, według zapewnień urzędników, na ich ulicy miała zostać zrobiona instalacja kanalizacyjna i burzowa, wymieniona sieć wodociągowa a przede wszystkim droga miała być utwardzona kostką brukową.

W kwietniu 2012 roku okazało się, że wszystkich tych inwestycji doczekają się jedynie mieszkańcy połowy ulicy. Tym mieszkającym od strony ulicy Konstytucji pozostały tylko apele i protesty.

– Czujemy się gorsi. Dziwi nas fakt, że ulica Gruntowa została podzielona na lepszą i gorszą część. Jak można w ten sposób przeprowadzać inwestycje. Nawet ponad 35 letni rurociąg wodny, który jest położony w niektórych miejscach na głębokości 50 cm nie został ujęty w przebudowie. Nie mówiąc już o utwardzeniu drogi. Chodzi zaledwie o odcinek około 300 m – mówi jedna z mieszkanek odcinka ul. Gruntowej, który nie został wyremontowany.

Mieszkańcy od 2012 roku piszą pisma, w których proszą dąbrowskich urzędników o objęcie pozostałej części ulicy przebudową. Pod jednym z listów podpisali się również mieszkańcy wyremontowanego odcinka. Ale to i tak nic nie zmieniło.

W sprawę zaangażowała się jedna z radnych, która kilkukrotnie, na przestrzeni ostatnich lat, interpelowała w tej kwestii.

– Mieszkańcy są bezsilni i zbulwersowani postawą urzędników. Ja również uważam, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Skoro dało się wyremontować połowę ulicy, to druga część także powinna zostać objęta modernizacją. Co więcej, sieć wodociągowa, która ma już kilkadziesiąt lat i była wykonywana przez mieszkańców, pomimo ich wielokrotnych próśb do tej pory nie została wymieniona. Czyżby nasi włodarze uważali, że wodociągi podobnie jak wino – im starsze tym lepsze? – mówi radna Katarzyna Zagajska.

Co na to dąbrowski Urząd Miasta?

– Za sieć wodociągową i kanalizacyjną znajdującą się na ternie miasta odpowiedzialne są Dąbrowskie Wodociągi, które podejmują również decyzję na temat harmonogramu jej remontów i modernizacji. Z informacji przekazanych miastu przez Wodociągi wynika, że mimo wieku stan techniczny wodociągu w ul. Gruntowej w chwili obecnej nie wymaga interwencji – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowskie Wodociągi potwierdziły informację przekazaną przez dąbrowski magistrat. – Wodociąg w ul. Gruntowej na odcinku od ul. Konstytucji nie wykazuje awaryjności. W związku z tym nie występuje konieczność jego pilnej modernizacji. Uwzględniając jednak okres eksploatacji, wodociąg został zakwalifikowany do reinwestycji – poinformował Michał Raszka, rzecznik Dąbrowskich Wodociągów.

– W obecnej chwili Dąbrowskie Wodociągi są gotowe do podjęcia inwestycji po otrzymaniu od Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej informacji o terminie planowanej modernizacji jezdni na ul. Gruntowej. Ma to znaczenie, gdyż chcąc ograniczyć uciążliwości dla mieszkańców wynikające z tego typu prac, roboty ziemne zazwyczaj prowadzi się razem z modernizacją jezdni – dodaje rzecznik Dąbrowskich Wodociągów.

Na utwardzenie drogi i co się z tym wiąże wymianę sieci wodociągowej, póki co jednak się nie zanosi. – Budowa drogi w ul. Gruntowej będzie możliwa w momencie, kiedy w budżecie miasta pojawią się dodatkowych środki. Obecnie fragment od ul. Konstytucji do mostku jest utwardzony, a ewentualne naprawy odbywają się w ramach bieżącego utrzymania dróg – informuje Matylewicz.

Tak więc Dąbrowskie Wodociągi czekają na Urząd Miasta, ten na pieniądze, z kolei mieszkańcy są coraz bardziej rozgoryczeni.

– Czujemy się nie tylko gorsi ale także lekceważeni. Przecież tak samo jak mieszkańcy wyremontowanej części ulicy płacimy podatki, więc też mamy prawo domagać się przeprowadzenia podstawowych inwestycji – komentuje mieszkanka.

Gdzie spędzisz tegoroczną majówkę?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...