W sosnowieckiej dzielnicy Juliusz odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona piłkarskiej legendzie Zagłębia Sosnowiec, Włodzimierzowi Mazurowi.

Na ścianie bloku przy ul. Obrońców Westerplatte 2a w sosnowieckiej dzielnicy Juliusz odsłonięto tablicę upamiętniającą przedwcześnie zmarłą legendę Zagłębia Sosnowiec Włodzimierza Mazura, który przed laty mieszkał w tym budynku.

Tablica na budynku odsłonięta została 8 lipca. – Dziękuję, że pamiętacie o moim tacie, że to nazwisko tutaj widnieje. Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do powstania tej tablicy – mówiła córka Włodzimierza Mazura, Magdalena.

– To zaszczyt pamiętać o takiej postaci, jaką był Włodzimierz Mazur. Za chwilę ruszają rozgrywki Ekstraklasy i Włodek zapewne byłby z piłkarzy bardzo dumny. To dobry moment, aby przypomnieć kim był, gdzie mieszkał i co zrobił dla polskiej piłki – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Włodzimierza Mazura – fot. UM Sosnowiec
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Włodzimierza Mazura – fot. UM Sosnowiec

Bardzo ciepło o legendzie Zagłębia wypowiadał się także honorowy prezes tego klubu, Leszek Baczyński. – Włodek zawsze był bardzo blisko nas, po jego odejściu zorganizowaliśmy turniej jego imienia. Wnuczka Włodka miała wtedy roczek, była na wszystkich turniejach i dorastała wraz z kolejną edycją. Prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski, poszedł jeszcze o krok dalej i tworząc akademię, daj jej imię Włodzimierza Mazura. To imię i nazwisko, ta pamięć o doskonałym koledze i przyjacielu, nigdy nie zginie – zapewnił.

Warto dodać, że o tablicę zabiegała społeczność Juliusza, m.in. pan Marek Wacławik, który pomysł ten zgłosił do Budżetu Obywatelskiego.

Włodzimierz Mazur - fot. Zagłębie Sosnowiec
Włodzimierz Mazur – fot. Zagłębie Sosnowiec

Włodzimierz Mazur w barwach Zagłębia Sosnowiec rozegrał 289 spotkań, zdobył 80 bramek, wywalczył 2 Puchary Polski. Został królem strzelców ekstraklasy, reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych, w tym na Mistrzostwach Świata w Argentynie. Łącznie z orłem na piersi rozegrał 23 mecze i zdobył 3 bramki.

– Jako młody chłopak miałem przyjemność oglądać z trybun Włodzimierza Mazura. To był wspaniały piłkarz, który rozsławił imię klubu, jak również miasta. Będziemy o nim pamiętać! – wspomina prezydent Arkadiusz Chęciński.

O byłym graczu sosnowieckiego Zagłębia wiedzą także najmłodsi kibice klubu ze Stadionu Ludowego. Od trzech lat jest on bowiem patronem Akademii Zagłębia, w której trenuje blisko pół tysiąca młodych adeptów piłki nożnej. Z kolei od połowy lat dziewięćdziesiątych co roku w Sosnowcu odbywa się Memoriał Włodzimierza Mazura.