11 stycznia Pałac Kultury Zagłębia będzie świętował swoje 59. urodziny. Co się będzie działo?

Koncepcja budowy Pałacu Kultury Zagłębia powstała w 1945 roku. Pomysłodawcą był ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski, generał Aleksander Zawadzki. Budowę rozpoczęto w maju 1951 roku, Projekt wykonał znany architekt Zbigniew Rzepecki. Pałac oddano do użytku w 1958 roku. Jest pierwszym w Polsce budynkiem socrealistycznym wpisanym na listę zabytków. W latach 2011-2014 przeszedł gruntowną i kompleksową modernizację.

Upływ czasu nie zmienił funkcji PKZ. Co roku odwiedza go ponad 100 tysięcy osób. Na deskach sceny regularnie odbywają się spektakle teatralne, koncerty czy występy znanych kabaretów. Dzięki pałacowi w mieście regularnie goszczą artyści z najwyższej półki.
11 stycznia placówka obchodzić będzie swoje 59. urodziny.

– Głównym punktem obchodów będzie koncert. Na pałacowej scenie wystąpi Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Przy akompaniamencie muzyków zaśpiewa Magdalena Krzywda-Krzysteczko, a całą orkiestrą dyrygować będzie Grzegorz Mielimąka. Początek koncertu o godzinie 17.00. Na tę okoliczność przygotowaliśmy także specjalną wystawę, która poświęcona będzie historii PKZ – mówi Iga Długokęcka z Pałacu Kultury Zagłębia.

Bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie, od 3 stycznia będą dostępne w kasie PKZ.