W środę, 17 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie elektrowni fotowoltaicznej dla oczyszczalni ścieków w Wojkowicach. Pozwoli ona zmniejszyć rosnące koszta energii.

W Wojkowicach oddano do użytku pierwszą w regionie farmę fotowoltaiczną, dzięki której dzięki której miasto chce oszczędzić koszta energii. Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej.

– To doskonały przykład na efektywność inwestycji zawartych w RPO województwa śląskiego. Tutaj stawiamy na innowacyjność, ekologię i ochronę środowiska, co ma za sobą determinować oszczędności. W ten sposób kolejny raz pokazujemy, że nie dość, ze walkę ze smogiem traktujemy bardzo poważnie, to dodatkowo prowadzimy ją w różnych obszarach. Także w energetyce – przekonuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach - fot. UM Wojkowice
Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach – fot. UM Wojkowice

Farma fotowoltaiczna działa na zasadzie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Energia spływa z paneli do przetwornic, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny, a następnie przez transformator przesyłany jest do sieci energetycznej. Pozwoli ona oczyszczalni ścieków w Wojkowicach na zmniejszenie rosnących cen energii elektrycznej Zakładu Gospodarki Komunalnej.

– Inwestycja będzie procentowała w przyszłości w ten sposób, że znacznie ograniczy koszty zużycia energii elektrycznej. Zmniejszając wydatki bieżące, automatycznie zyskujemy fundusze na niezbędne dalsze inwestycje w infrastrukturę kanalizacyjną – dodaje Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach - fot. UM Wojkowice
Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach – fot. UM Wojkowice

Projekt objął budowę 36 stołów fotowoltaicznych. Na każdym stole umieszczono 24 moduły, co dało łącznie liczbę 768 sztuk. Instalacja powstała na wolnej przestrzeni działki, na której mieści się oczyszczalnia ścieków w Wojkowicach. Całość przedsięwzięcia to prawie milion złotych (976 699,95 zł), z czego miasto uzyskało dofinansowanie w kwocie 674 530,25 zł.