W województwie śląskim powstać ma nietypowe osiedle, które wyróżniać się będzie brakiem dzieci w okolicy.

Krakowska pracownia architektoniczna poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych, że przewiduje w najbliższym czasie zrealizować projekt osiedla z myślą o dorosłych osobach. — Inwestor nie przewiduje obecności dzieci. Tylko dorośli/pary. Taki model biznesowy — napisali przedstawiciele firmy.

Projekt, który zakłada budowę osiedla składającego się z mieszkań o powierzchni ok. 55 m2, z przeznaczeniem na wynajem, od razu stał się kontrowersyjny. Jedni uznali, że to prawdziwy raj dla ludzie, którzy nie chcą mieć w swoim sąsiedztwie dzieci, a inni, że jest to niepotrzebne wprowadzanie segregacji, a wręcz dyskryminacji.

Jak tłumaczą przedstawiciele pracowni pomysł nie ma na celu wykluczenia nikogo, chodzi jedynie o niewielki metraż, zarówno mieszkania, jak i ogrodu, który może być niewystarczający dla rodziny z dziećmi. Ponadto, ze względu na niewielki rozmiar działki pod inwestycję, nie ma tu miejsca na m.in. plac zabaw czy większe ogródki, gdzie można ustawić zabawki dla najmłodszych. Zgodnie z założeniami inwestora dla rodziny warto poszukać większego lokum.

Na razie nie jest znana dokładna lokalizacja osiedla. Ma ono być pierwszym w Polsce osiedlem dla bezdzietnych par oraz singli. Warto jednak zauważyć, że coś co dla nas jest zupełnie nowe i mocno kontrowersyjne, na świecie praktykowane jest od lat.

W Polsce istnieje już katolickie osiedle, gdzie cały teren został jeszcze przed budową poświęcony, a każdy powstający dom ma swojego świętego patrona, w fundamentach natomiast zamurowano medalik albo różaniec. W Stanach Zjednoczonych z kolei funkcjonują osiedla dla seniorów czy osób, które dbają o ekologię.