Na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej powstał ogród społecznościowy, przygotowany we współpracy z mieszkańcami.
Strefa relaksu wśród postindustrialnych klimatów, przestrzeń piknikowa, kwietna łąka, miejski zielnik oraz miejsce twórczości wszelakiej to tylko niektóre z pomysłów mieszkańców Dąbrowy Górniczej na ożywienie przestrzeni byłej fabryki DEFUM.
Mieszkańcy dębowego miasta, którzy chcieli, żeby dawna Dąbrowska Fabryka Maszyn odżyła i stanowiła ciekawy punkt miasta mogli wziąć udział w trwających od kwietnia warsztatach, w trakcie których zaprojektowali i wykonali ogród na terenie fabryki.
Idea ogrodu społecznego zakłada, iż jest to obszar położony na terenie miasta w przestrzeni publicznej, stworzony i prowadzony przez mieszkańców, którzy wspólnymi siłami tworzą i utrzymują ogród.
Pomimo niesprzyjającej pogody, dzięki ich zaangażowaniu, we wskazanym miejscu powstała piękna oaza spokoju i wytchnienia dla wszystkich mieszkańców miasta. W trakcie piątkowych prac, mieszkańców wsparli także wiceprezydenci – Marcin Bazylak i Damian Rutkowski.
Poza przytulnymi siedziskami, w ogrodzie znalazły się ławy i stoliki oraz różne gatunki krzewów i kwiatów. Jak przekonują mieszkańcy zaangażowani w projekt, to miejsce dla każdego.
Centralną część ogrodu stanowi trawnik. Ten fragment ogrodu będzie rodzajem zielonej sali, gdzie w przyszłości będą mogli usiąść uczestnicy zajęć ekologicznych. Na terenie ogrodu mają odbywać się zajęcia edukacyjne w postaci wykładów i warsztatów.
Inicjatorzy chcą, aby miejsce nieco zapomniane, stało się oazą, miejscem rekreacji, ale także edukacji ekologicznej mieszkańców i uczniów z terenu Dąbrowy, jednocząc lokalną społeczność i nadając okolicy nowego blasku.
Podczas warsztatów mieszkańcy mogli dowiedzieć się, jak podobne projekty przeprowadzić na pozostałych terenach Dąbrowy Górniczej, np. na osiedlu lub podwórku, wykorzystując do tego inicjatywę lokalną lub inne narzędzia. Warsztaty były także świetną okazją do poznania, w jaki sposób w miastach powstają ogrody społecznościowe.