Do końca października roku firma Drog-Bud wybuduje nowe rondo u zbiegu ulic Konopnickiej i Kolejowej w centrum Dąbrowy Górniczej. W środę dąbrowski magistrat zaprezentował jego wizualizację.

Jeszcze w tym roku gotowe będzie nowe rondo w centrum Dąbrowy Górniczej, u zbiegu ulic Konopnickiej i Poniatowskiego, łączące obie te ulice z ulicą Kolejową. Jak przyznają zarówno mieszkańcy, jak i włodarze miasta jest to newralgicznym miejscem w tej części miasta. Droga prowadzi nad Pogorię III czy do Parku Zielona, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców punktów.

W Dąbrowie Górniczej powstanie nowe rondo - fot. UM Dąbrowa Górnicza
W Dąbrowie Górniczej powstanie nowe rondo – fot. UM Dąbrowa Górnicza

– Ulica Poniatowskiego zostanie przedłużona, a przed przejazdem kolejowym powstanie rondo. Nowy układ drogowy ma być gotowy do końca października. Uspokajamy, prace przy przejeździe ruszą dopiero po zakończeniu sezonu letniego – wyjaśnia Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki wraz z infrastrukturą rowerową – dodaje.

Docelowo w miejscu tym ma nie być przejazdu kolejowego. Zgodnie z porozumieniem miasta i PKP zastąpi go tunel zlokalizowany przy dworcu kolejowym. Ostateczna decyzja w tym zakresie zapadnie po przeprowadzeniu analiz ruchu. – Przed nami przebudowa całego układu komunikacyjnego w tym obszarze. Póki co jednak rondo ma służyć połączeniu ul. Poniatowskiego, Konopnickiej i Kolejowej – mówią przedstawiciele dąbrowskiego magistratu.

Inwestycja jest elementem porozumienia miasta z PKP, dotyczącego modernizacji dworca w centrum i przebudowy układu drogowego w jego rejonie. Miasto zobowiązało się w nim do budowy parkingu i dojazdów przy dworcu. Kolej natomiast ma odrestaurować budynek i uwzględnić możliwość budowy tuneli drogowych pod torami, ich powstanie umożliwi likwidację przejazdów kolejowych.

W Dąbrowie Górniczej powstanie nowe rondo - fot. UM Dąbrowa Górnicza
W Dąbrowie Górniczej powstanie nowe rondo – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Cała inwestycja ma skrócić m.in. dojazd do Parku Zielona czy nad Pogorię III, a także usprawnić ruch w tym rejonie miasta.