W meczu 20. kolejki Nice 1 Ligi Zagłębie Sosnowiec zremisowało ze Stomilem Olsztyn 1:1. Gola dla przyjezdnych strzelił Grzegorz Lech, a do wyrównania w doliczonym czasie gry doprowadził Sebastian Dudek.

Faworytem pierwszego w tym roku ligowego pojedynku byli gracze Zagłębia, którzy nie ukrywają swoich aspiracji i chcą walczyć o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Sosnowiczanie od samego początku chcieli pokazać, że są mocni. W pierwszej połowie gra podopiecznych Dariusza Banasika, dla którego był to oficjalny debiut na ławce trenerskiej Zagłębia, wyglądała całkiem dobrze. W 9. minucie powinno być 1:0 dla gospodarzy. Wojciech Łuczak dośrodkował w pole karne, gdzie świetnie odnalazł się Kamil Wiktorski, który uderzył w światło bramki, jednak golkiper olsztynian przeniósł piłkę nad poprzeczką. Z kolei w 25. minucie blisko strzelenia bramki był Żarko Udovicić, ale jego strzał wybronili goście.

W drugiej odsłonie wydawało się, że nic nadzwyczajnego się nie wydarzy i gospodarze dalej będą szukać okazji do ustrzelenia golkipera Stomilu.

W 65. minucie sosnowiczanie po raz kolejni mogli wyjść na prowadzenie. Konrad Michalski wywalczył piłkę na własnej połowie i po szybkim rajdzie minął bramkarza gości, ale jego strzał zatrzymał jednak Piotr Skiba.

Niewykorzystana sytuacja zemściła się w 69. minucie. Goście wyszli z kontrą, którą strzałem pod poprzeczkę wykończył Grzegorz Lech.

Po zdobytym golu olsztynianie cofnęli się do defensywy i ograniczali się do kontr. Piłkarze Zagłębia rzucili się do odrabiania strat, ale brakowało im skuteczności. Blisko doprowadzenia do wyrównania był Michał Fidziukiewicz, ale ten fatalnie przestrzelił.

Kontaktową bramkę udało się strzelić dopiero w samej końcówce spotkania. Po dośrodkowaniu Tomasza Nowaka z rzutu wolnego piłkę ręką zagrał jeden z zawodników Stomilu, a sędzia podyktował jedenastkę, którą na gola zamienił Sebastian Dudek.

W doliczonym czasie gry uskrzydleni Zagłębiacy starali się odwrócić losy spotkania i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Niestety zabrakło czasu i obie drużyny podzieliły się punktami.

– Nie tak wyobrażałem sobie inaugurację i mój debiut w Zagłębiu. Mieliśmy optyczną przewagę i parę sytuacji, które powinny być zamienione na bramki. Myślę, że gdybyśmy to my pierwsi strzelili bramkę, to zespół z Olsztyna musiałby się bardziej otworzyć. Rywale dobrze się jednak bronili, wyprowadzali kontry i w momencie naszej nieuwagi objęli prowadzenie – skomentował Dariusz Banasik.

Trener Zagłębia pochwalił swoich podopiecznych za determinację i wolę walki do samego końca.

– Myślę, że gdyby ten mecz potrwał jeszcze z pięć minut, to pewnie strzelilibyśmy drugą. Czy ten punkt będzie wartościowy, to pokaże przyszłość. Nie zaczynamy tak, jakbyśmy chcieli, ale często bywa tak, że jeśli na początku jest trudno, to później jest już lepiej – dodał szkoleniowiec sosnowiczan.

Za tydzień podopieczni Dariusza Banasika zmierzą się z Sandecją w Nowym Sączu.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ WSZYSTKIE WYNIKI

Wyniki 20. kolejki Nice 1 Ligi:

Górnik Zabrze – GKS Tychy 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 – Łukasz Wolsztyński (42.)

Zagłębie Sosnowiec – Stomil Olsztyn 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 – Grzegorz Lech (69.), 1:1 – Sebastian Dudek (90., karny)

Chojniczanka Chojnice – GKS Katowice 2:2 (1:2)
Bramki: 0:1 – Andreja Prokić (17.), 0:2 Marcin Biernat (25., samobójcza), 1:2 – Marcin Biernat (42.), 2:2 – Andrzej Rybski (69.)

Chrobry Głogów – Znicz Pruszków 1:1 (1:1)
Bramki: 0:1 – Maciej Machalski (24.), 1:1 – Karol Danielak (28.)

Bytovia Bytów – Wisła Puławy 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 – Sylwester Patejuk (72.)

Olimpia Grudziądz – Miedź Legnica 2:1 (2:0)
Bramki: 1:0 – Karol Angielski (19.), 2:0 – Damian Michalik (39.), 2:1 – Petteri Forsell (93.)

MKS Kluczbork – Stal Mielec 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 – Kamil Radulj (58., karny)

Sandecja Nowy Sącz – Pogoń Siedlce 4:0 (1:0)
Bramki: 1:0 – Maciej Małkowski (21.), 2:0 – Maciej Małkowski (57.), 3:0 – Maciej Małkowski (61.), 4:0 – Bartłomiej Dudzic (68.)

Wigry Suwałki – Podbeskidzie Bielsko-Biała (5 marca)

Zagłębie: Jakub Szumski, Marcin Sierczyński (72. Robert Bartczak), Kamil Wiktorski, Łukasz Bogusławski, Žarko Udovičić, Konrad Michalak (78. Dawid Ryndak), Łukasz Matusiak, Sebastian Dudek Ż, Tomasz Nowak, Martin Pribula, Wojciech Łuczak (63. Michał Fidziukiewicz).

Stomil: Piotr Skiba Ż, Wojciech Dziemidowicz, Piotr Klepczarek, Tomasz Wełnicki, Jarosław Ratajczak Ż, Krzysztof Szewczyk (84. Jakub Piotrowski), Paweł Głowacki, Grzegorz Lech (86. Paweł Wojowski), Łukasz Jegliński, Patryk Kun,