Przy wykańczaniu wnętrza w swoim mieszkaniu, należy pamiętać o wszystkim, choć przy każdych pracach po zakończeniu, zawsze mówi się, że mógłbym zrobić coś inaczej. Aby temu zapobiec na warsztat weźmiemy przestrzeń łazienkową, a dokładnie system grzewczy, czyli grzejnik łazienkowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika?

Oprócz funkcji grzewczych, ważne jest gdyby kolorystycznie i swoją konstrukcją pasował do całego wnętrza, ale co oprócz tego? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to czy grzejnik jest odpowiedniej wielkości i ile posiada drabinek na ręczniki. Jeśli mieszkamy sami nie jest to zbyt istotne, ale przy większej ilości osób w domu, warto wziąć to pod uwagę. Pamiętaj o dobraniu odpowiedniej mocy grzejnika, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, średnio szacuje się, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 70-100 kWh/m2. Nie zapomnij o sposobie montażu grzejnika, przed rozpoczęciem prac najlepiej wiedzieć jaki grzejnik będzie w Twojej łazience, aby w późniejszym etapie nie było problemów z montażem. Grzejniki do łazienki nie są najprostszym elementem do wybrania, także warto zwrócić uwagę na wady i zalety.

Grzejnik pionowy czy poziomy?

Są to najprawdopodobniej dwa najczęściej kupowane grzejniki, ale jakie są ich wady oraz zalety?

Grzejnik poziomy

Wady:

– Nie wszystkie umożliwiają rozwieszenie ręczników po kąpieli

Zalety:

– nowoczesny wygląd

– mogą mieć większą powierzchnię i moc

Grzejnik pionowy

Wady:

– dość ograniczona powierzchnia

– nie zawsze będą pasować do każdej łazienki

Zalety:

– można rozwiesić ręczniki

– można suszyć pranie

– uniwersalne

– wiele kolorów i wzorów

Z jakiego materiały wybrać grzejnik?

  • miedziane

Grzejniki łazienkowe z miedzi charakteryzują się szybkim nagrzewaniem. Właśnie dlatego dwukrotnie przewyższają te, które wykonane są ze stali.

  • aluminiowe

Kolejnym ze stopów jest aluminium. Jego stopy charakteryzują się przewodnością cieplną na poziomie 200 W/(m·K),  a więc nieco niższą od miedzi, gdzie tam ich przewodność cieplna wynosi około 400W/(m·K)

  • stalowe

Najniższy stopień przewodzenia cieplnego ma stal, choć jest najgorsza z wyżej wymienionych jest także najtańsza.

Ważne podsumowanie

Jeśli stoisz przed wyborem wybrania pierwszego systemu grzewczego w swojej łazience, zwróć uwagę na jego funkcje użytkowe, kto będzie z niego korzystał, jakiej wielkości jest Twoja łazienka oraz na wykonanie z jakiego materiału jest wykonany. Z opinii internautów najlepszym wyborem będzie aluminiowy, którego stosunek jakości do ceny jest najlepszy. Jeśli chodzi o design to już jest indywidualna kwestia, aby czas spędzony w łazience był jak najlepszym.