Pomieszczenia przeznaczone do pracy z narzędziami często są pozbawione systemu ogrzewania, co stanowi problem szczególnie w zimie. W takim przypadku konieczny może okazać się zakup nagrzewnicy warsztatowej. Ta kategoria obejmuje różne rodzaje produktów. Sprawdź, w jaki sposób wybrać najlepszy.

Jakie są rodzaje nagrzewnic do warsztatu?

Nagrzewnice służą jako system dogrzewający lub jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. Od zastosowanego typu urządzeń są zależne koszty eksploatacji i możliwości podniesienia temperatury. Można wyróżnić następujące rodzaje nagrzewnic:

  1. wodne,
  2. olejowe,
  3. indukcyjne,
  4. elektryczne,
  5. gazowe.

Każda nagrzewnica warsztatowa ma swoje zalety i powinna zostać dobrana pod kątem warunków panujących w budynku i oczekiwań użytkownika.

Szeroką ofertę nagrzewnic znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Nagrzewnice

Nagrzewnice wodne

Nagrzewnice wodne nie ogrzewają powietrza bezpośrednio, w przeciwieństwie do elektrycznych. W tym przypadku ogrzewana jest woda, a wentylator wydmuchuje z nagrzewnicy powietrze grzane przez wymiennik woda-powietrze. Zaleta tego rozwiązania to wolniejsze wychładzanie się pomieszczenia. Nie sprawdzi się ono jednak często w warsztatach i pomieszczeniach gospodarczych z powodu dużego poboru prądu. Jeśli jednak ktoś decyduje się na tę opcję, nie powinien kierować się mocą maksymalną. Należy też uwzględnić pożądaną temperaturę, temperaturę wody dostarczaną przez instalację CO w budynku oraz prędkość obrotową pracy wentylatora. Dane na temat urządzenia znajdują się w kartach katalogowych producenta.

Nagrzewnice olejowe

W przypadku nagrzewnic olejowych gorące powietrze powstaje na skutek procesu spalania w otwartej lub zamkniętej komorze. Powietrze jest zasysane przez wentylator i miesza się z ciepłem lub omywa komorę spalania i na końcu jest wydmuchiwane z urządzenia. Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin mogą być używane wszędzie i są przez to droższe. Te bez odprowadzania spalin sprawdzą się w pomieszczeniach ze świetną wentylacją. Emitują ciepło natychmiastowo.

Źródło: mat. partnera

Nagrzewnice indukcyjne

Ten typ nagrzewnic sprawdzi się przede wszystkim w warsztatach motoryzacyjnych i naprawczych ze względu na możliwość szybkiego podniesienia temperatury materiałów. Będzie ona wtedy praktycznym elementem wyposażenia. Dobre urządzenie powinno odznaczać się niewielkimi rozmiarami i dużą mocą. Należy wziąć też pod uwagę długość przewodu zasilającego, by kabel nie ograniczał ruchów osoby użytkującej nagrzewnicę.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne wykorzystują energię elektryczną do rozgrzania grzałek znajdujących się wewnątrz urządzenia. Ciepłe powietrze jest wywiewane za pomocą wydajnych wentylatorów. Do warsztatu powinno się wybrać taką nagrzewnicę elektryczną, która zapewni jak najwięcej ciepła. Należy mieć na uwadze, że ten typ urządzeń nadaje się do niewielkich pomieszczeń i charakteryzuje się niską wydajnością przy dużym poborze mocy. Sprawdzi się jednak w pomieszczeniach o metrażu np. 2×2 m. W przypadku większych warsztatów lepiej jest sięgnąć po bardziej wydajne nagrzewnice.

Nagrzewnice elektryczne możesz znaleźć: https://www.ceneo.pl/Nagrzewnice/Rodzaj:Elektryczne.htm

Nagrzewnice gazowe

Ostatni opisywany rodzaj nagrzewnic wyróżnia się możliwością regulacji pracy, mobilnością i energooszczędnością. Podczas ich użytkowania należy jednak zabezpieczyć się przed ewentualną awarią. Urządzenia operują otwartym płomieniem, co może wiązać się z bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa człowieka. Pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. W warsztatach sprawdzą się nagrzewnice gazowe o mocy grzewczej adekwatnej do wielkości dla danego pomieszczenia. Nie warto więc kupować urządzeń o dużej mocy grzewczej do pomieszczeń niewielkich i odwrotnie.