MKS Dąbrowa Górnicza przechodzi trudny okres. Klub stracił sponsora tytularnego i wprowadza zmiany w jego funkcjonowaniu. Odbudować siatkarską potęgę ma Andrzej Stelmach, który zastąpił na stanowisku Magdalenę Śliwę.

Obecny sezon Polskiej Ligi Siatkówki jest niezwykle trudny dla dąbrowskiej siatkówki. MKS przystąpił do niego bez sponsora tytularnego – Taurona. Ograniczenie budżetu wymusiło istotne roszady w składzie. Wyniki również są niezadowalające – po ośmiu kolejkach z czterema punktami plasuje się na ostatnim miejscu w tabeli (siedem porażek, jedno zwycięstwo).

– Pragnę przypomnieć, że utraciliśmy sponsora tytularnego, co wiązało się z tym, że musieliśmy dopasować finanse do tej sytuacji. To pozwoliło na to, że zespół na ten sezon budowany był na bazie kilku młodych, 18-20-letnich zawodniczek, które w perspektywie dwóch, trzech lat mają powalczyć o wyższe cele – przypomina Robert Koćma, prezes MKS-u.

Zmiany w radzie nadzorczej

Zarząd i rada nadzorcza MKS-u wydały oficjalny komunikat, w którym zapewniają o intensywnej pracy na rzecz poprawy sytuacji klubu. Podjęto już pewne kroki. Powołano nowego przewodniczącego rady nadzorczej klubu, Leszka Gniadka. Obecny jej skład jest czteroosobowy.

– Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym spółki. Obchodzimy 25-lecie istnienia klubu, mamy więc za sobą tradycję i doświadczenie, które nas zobowiązują – wyjaśnia Leszek Gniadek, przewodniczący rady nadzorczej MKS-u.

Patrzą w przyszłość

Przedstawiciele klubu uspokajają swoich kibiców. Według ich zapewnień wdrażana jest długofalowa strategia, która w przyszłości ma uzdrowić sytuację klubu. – Musimy patrzeć już na przyszły sezon. Pracujemy nad tym, żeby pozyskać nowych sponsorów, aby już w sezonie 2018/2019 drużyna MKS-u była silniejsza. Prosimy o wyrozumiałość i patrzenie nie tylko na wyniki, ale i całość naszej pracy nad poprawą sytuacji. Początek sezonu nie jest taki, jakiego wszyscy oczekiwaliśmy, ale jesteśmy dobrej myśli i prosimy o wsparcie dla dziewczyn – powiedział prezes Koćma.

MKS Dąbrowa Górnicza - fot. Daniel Szer
MKS Dąbrowa Górnicza – fot. Daniel Szer

Zmiany w drużynie

Zmiany zaszły także w samej drużynie. Do zespołu z Dąbrowy Górniczej dołączyła 29-letnia Natalia Perlińska, która zastąpiła kontuzjowaną Aleksandrę Sikorską.

Natalia Perlińska wcześniej występowała m.in. w AZS-ie Politechnika Śląska Gliwice, Zawiszy Sulechów, a ostatnio w BKS-ie Profi Credit Bielsko-Biała. Na swym koncie ma także akademickie medale mistrzostw Polski oraz wicemistrzostwo Danii.

To jednak nie koniec możliwych wzmocnień MKS-u Dąbrowa Górnicza. Prezes klubu poinformował, że poszukiwana jest kolejna zawodniczka grająca na przyjęciu. – Jeśli uda nam się kogoś zakontraktować, na pewno o tym poinformujemy – przekazał w rozmowie z klubową stroną.

Nowy szkoleniowiec – Andrzej Stelmach

Klub ogłosił także zmiany w sztabie szkoleniowym. Nowym trenerem pierwszego zespołu został Andrzej Stelmach. Magdalena Śliwa będzie teraz drugim trenerem. Posadę zachowuje także Ireneusz Borzęcki, który będzie wspierał ten duet jako asystent.

– Wspólnie z radą nadzorczą podjęliśmy decyzję o podpisaniu kontraktu z trenerem Andrzejem Stelmachem. Magdalena Śliwa zostaje jednak z nami. Uważam, że nowy szkoleniowiec będzie wzmocnieniem zespołu i zmiana koncepcji gry drużyny zaowocuje poprawą pozycji MKS-u w szeregach Ligi Siatkówki Kobiet – wyjaśnił prezes Robert Koćma.

Nowy trener dąbrowskiej drużyny staje przed bardzo trudnym zadaniem. – Poświęciłem siatkówce ponad połowę swojego życia i mam za sobą także prowadzenie zespołu kobiecego. Przede mną spore wyzwanie, ale w życiu nic nie przychodzi łatwo. Podjąłem się tej misji i będę wymagał od siebie, współpracowników i siatkarek jak najwięcej, żeby MKS pozostał w LSK i odniósł sukces. Czeka nas ciężka praca, drużyna jest po kilku porażkach. Zaczynamy od zera, ale wierzę, że cały zespół w końcu zadziała – przekazał trener Stelmach.

MKS Dąbrowa Górnicza - fot. Daniel Szer
MKS Dąbrowa Górnicza – fot. Daniel Szer

Andrzej Stelmach to bardzo utytułowany zawodnik. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, po złoty medal sięgał łącznie sześciokrotnie – z AZS-em Częstochowa (1993, 1994, 1995, 1997) i Skrą Bełchatów (2005, 2006). Na swym koncie ma także srebrne i brązowe medale mistrzostw Polski. Sięgał także po Superpuchar Włoch (1999) i Puchar Polski (2005, 2006, 2008). W reprezentacji Polski rozegrał ponad 300 meczów, reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie i Atenach.

W karierze trenerskiej był przedstawicielem sztabu szkoleniowego MKS-u Banimex Będzin (2013-2015) oraz BBTS-u Bielsko-Biała (2015-2016). W 2016 roku prowadził żeński zespół KU AZS Politechniki Opolskiej, który występował w pierwszej lidze. Umowa z nowym szkoleniowcem MKS-u będzie obowiązywała minimum do końca sezonu 2017/2018.

Współpracę w Dąbrowie Górniczej z powodów osobistych zakończyła za to fizjoterapeutka Magdalena Barańska.

Więcej o sytuacji w siatkarskim MKS-ie przeczytasz w piątkowym wydaniu tygodnika Twoje Zagłębie TV.