echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

– MZBM niczym się nie interesuje. Nie możemy doprosić się pomalowania klatek, chodnik przed budynkiem to ruina. Pomimo tego, w porównaniu do innych bloków, płacimy astronomiczną stawkę eksploatacyjną. Na co idą nasze pieniądze? – pytają mieszkańcy bloku przy ul. Związku Orła Białego.

Budynek przy ul. Związku Orła Białego 11 w dąbrowskich Ząbkowicach jest administrowany przez MZBM. Mieszka tu kilkanaście rodzin. Wszyscy się znają, twierdzą, że żyje im się w tej okolicy dobrze. Atmosfera sielanki zmienia się jednak, kiedy zaczynają mówić o zarządcy budynku, czyli MZBM w Dąbrowie Górniczej.

– MZBM niczym się nie interesuje. O wszystko musimy walczyć, jak chociażby wymianę pieca. Co prawda w końcu został wymieniony, tyle że na taki o mniejszej mocy. Więc nierzadko zdarza się, że brakuje ciepłej wody. Kto się chce wykąpać, ten musi się spieszyć. Dla wszystkich w bloku wody nie starcza. Nie wspominając o tym, że kilka lat temu przyszło nam po 2 tys. zł niedopłaty za ogrzewanie. Zainteresowaliśmy się sprawą. Okazało się, że w naszym budynku, w ciągu jednego sezonu grzewczego, spalono ponad 60 ton węgla. Z kolei w ubiegłym roku spaliliśmy 48 ton – mówią mieszkańcy.

Jak nas poinformowali, we wrześniu, dostali także pismo z wiadomością o naliczeniu dodatkowych kosztów związanych z kotłownią w wysokości 4340, 79 zł. Na co składa się m.in.: zakup wiadra, odzież i obuwie dla palacza i usługi kominiarskie.

Jednak obecnie, ich największym problemem jest stawka za opłatę eksploatacyjną, a konkretnie jej wysokość. I tak mieszkańcy budynku przy ul. Związku Orła Białego 11 płacą: 7,20 zł za m2 (4 mieszkania), 7,37 zł za 2m (7 mieszkań) i 7,79 zł za m2 (1 mieszkanie).

– Na tle innych spółdzielni stawka ta jest bardzo wysoka. Mieszkańcy z innych dąbrowskich spółdzielni płacą znacznie mniej – mówi radna Katarzyna Zagajska, która na prośbę mieszkańców interpelowała w tej sprawie.

Lokatorzy twierdzą, że nie wiedzą, na co idą ich pieniądze. – Pomimo tego, że płacimy tak wysoką stawkę, od 18 lat nie możemy doprosić się pomalowania klatek. Mieliśmy to już zrobić sami, ale skoro płacimy tak dużo, to mamy prawo wymagać. Poinformowaliśmy telefonicznie MZBM, że nie będziemy tego robić. Spółdzielnia sprytnie wybrnęła. W odpowiedzi na jedno z naszych pism, dostaliśmy taką informację „podczas przeprowadzonej rozmowy telefonicznej zapadła decyzja z Państwa strony o rezygnacji z ich malowania”. Chodnik wokół bloku to ruina, jak mocniej popada, to robią się ogromne kałuże i nie da się przejść – opowiadają mieszkańcy.

Pismo z MZBM skierowane do mieszkańców budynku przy ul. Związku Orła Białego - fot. AR
Pismo z MZBM skierowane do mieszkańców budynku przy ul. Związku Orła Białego – fot. AR

Warto jednak dodać, że w ostatnich latach wykonana została tutaj termomodernizacja budynku. I tu pojawił się jednak problem. Zamontowano rynny spustowe odprowadzające wodę nad daszkami klatek schodowych, w efekcie po deszczu, wchodząc do bloku każdy ma darmowy prysznic. Z tego jednak, co udało się nam dowiedzieć, MZBM planuje zmianę sposobu odprowadzania wód deszczowych z tych rynien.

– Pomimo naszych wielokrotnych próśb o spotkanie z dyrektorem, nie udało się mu znaleźć czasu. Jesteśmy przez niego ignorowani. W sprawie opłaty eksploatacyjnej spotkaliśmy się z jego zastępczynią. Nic jednak z tego nie wyniknęło. Do dziś nie otrzymaliśmy informacji, co w chodzi w skład tak wysokiej stawki eksploatacyjnej. W związku z tym czujemy się okradani – mówią mieszkańcy.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Po rozmowie z mieszkańcami wysłaliśmy pytania do dyrekcji MZBM-u, m.in. o to, co wchodzi w skład stawki eksploatacyjnej. W odpowiedzi poinformowano nas, ile wynosi stawka bazowa czynszu, i że stawkę czynszu najmu danego lokalu mieszkalnego ustala się w oparciu o stawkę bazową przy uwzględnieniu kwotowych wartości czynników obniżających i podwyższających, które wyszczególniono w tabelkach.

W przesłanej odpowiedzi czytamy także, że „Wysokość stawki bazowej wynika bezpośrednio z zrównoważenia kosztów, które zostaną poniesione na utrzymanie zasobów mieszkaniowych gminy z przychodami. Zakładane przychody z najmu lokali mieszkalnych na określonym poziomie mają zapewnić utrzymanie zasobów lokalowych mieszkalnych gminy w stanie technicznym zapewniającym najemcom bezpieczeństwo i komfort zamieszkania. Stawka bazowa jest odzwierciedleniem kosztów ponoszonych na eksploatację zasobów lokali mieszkalnych gminy, w których wyszczególnić możemy: koszty administrowania, koszty podatku od nieruchomości, koszty remontów bieżących i konserwacji, koszty przeglądów technicznych określonych w prawie budowlanym (kominiarskie, gazowe, elektryczne, odgromowe), dyżury awaryjne, ubezpieczenie nieruchomości, koszty czystości, koszty deratyzacji, dezynfekcji, koszty obsługi prawnej, koszty amortyzacji koszty energii elektrycznej części wspólnej”.

– Zgodnie z dokonaną analizą naliczenia stawki eksploatacyjnej za okres od 01.01.2010 r. do 30.09.2017 r. dla budynku przy ul. Związku Orła Białego 11 wynoszą 324 852,78 zł a wydatkowano w tym samym czasie kwotę 418 953,12 zł. Tym samym należy stwierdzić, że MZBM w tym okresie dokonał kredytowania funkcjonowania budynku – mówi Ireneusz Adamczyk, dyrektor MZBM.

Mieszkańców jednak taka odpowiedź nie satysfakcjonuje, oczekują dokładnej informacji, ile wydano na poszczególne składkowe opłaty eksploatacyjnej. Zapowiadają, że jeżeli takiej informacji nie otrzymają, to skierują sprawę do sądu.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);