30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Do akcji przyłączyła się także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Co przygotowano z tej okazji?

Na Górnym Śląsku tylko jeżdżenie tramwajami i autobusami ma sens – tak pisze Zbigniew Rokita w książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, za którą otrzymał podwójną Nagrodę Literacką Nike. Teraz słowa autora będą mogli zweryfikować mieszkańcy, którzy wygrają aukcje w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nagrodą będzie wspólna podróż autobusem ze Zbigniewem Rokitą po miejscach opisanych w książce. Do wygrania są łącznie 3 bilety dobowe dla dwóch osób.

Ważne wyróżnienie

W 2021 roku Zbigniew Rokita, doceniony zarówno przez jury jak i czytelników, zdobył podwójną Nagrodę Literacką Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Autor w bardzo osobisty i poruszający sposób próbuje zmierzyć się ze swoim pochodzeniem, zgłębiając wiedzę na temat dziejów Górnego Śląska i jego mieszkańców. To także opowieść pełna odniesień do współczesności, z którą utożsami się niejeden mieszkaniec metropolii. W jednym z fragmentów książki Zbigniewa Rokity czytamy:

„(…) czasem staję na przystanku, czytam rozkład i wybieram, dokąd pojadę, z tym rodzajem podniecenia, który czuje się, patrząc na tablice lotów na lotnisku. I tak jak na Okęciu wyświetlają się Kair, Nowy Jork i Moskwa, tak ja na rozkładzie przy bytomskim placu Sikorskiego czytam o pięknych Szombierkach, tajemniczym Chebziu i dalekim Maciejowie. Tylko że na Okęciu nigdy nie ma się wyboru, a na placu Sikorskiego wybór jest. I jeżdżę, bo na Górnym Śląsku tylko jeżdżenie tramwajami i autobusami ma sens.”

Wygraj wycieczkę „Kajś”

Autor z przyjemnością udowodni osobom, które wygrają aukcje WOŚP, że nasz region ma wiele do zaoferowania, a zwiedzany z perspektywy pasażera komunikacji miejskiej może być szczególnie urokliwy. Czy specjalnie przeznaczony na ten cel autobus odbędzie podróż przez „tajemnicze Chebzie”, „Piękne Szombierki” a może „Daleki Maciejów”?

O tym przekonamy się wkrótce. Uczestnicy wycieczki otrzymają papierowy bilet dobowy wklejony w książkę autora, a podczas jednego z przystanków, wspólnie z przewodniczącym zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zasmakują lokalnych potraw w jednej z restauracji. Licytować można do 30 stycznia. Pod linkiem znajdują się 3 aukcje – na każdej z nich jest do wylicytowania 1 podwójny bilet na wycieczkę autobusową z autorem książki.

Zbigniew Rokita to pisarz, dziennikarz i reporter, jego specjalizacja to Europa Wschodnia, Środkowa oraz Górny Śląsk. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera. W 2021 roku nie tylko zdobył podwójną Nagrodę Literacką Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, ale także zadebiutował jako twórca teatralny. Jego sztuka „Nikaj” w reżyserii Roberta Talarczyka została wystawiona na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Cel 30. finału WOŚP

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Fundacja podkreśla, że każdego roku na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów.

Tylko w 2019 roku przeprowadzono blisko 650 zabiegów operacyjnych. Pieniądze zebrane przez Fundację pozwolą doposażyć oddziały, pododdziały i poradnie okulistyki dziecięcej w najnowocześniejszy sprzęt. Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 r.