Spełnia się sen wszystkich pasażerów! Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wprowadza metrobilet. Dzięki niemu podróżni przez miesiąc będą mogli jeździć autobusami, tramwajami, trolejbusami i pociągami.

Sześć stref i wspólny bilet miesięczny, umożliwiający podróżowanie zarówno autobusami, tramwajami i trolejbusami, jak i pociągami Kolei Śląskich. Tak w skrócie ma wyglądać metrobilet.

Metrobilet od 2019 roku

Wspólne bilety powinny zacząć obowiązywać w kwietniu 2019 roku. Natomiast już od 1 listopada bilety dobowe komunikacji miejskiej zyskają nową funkcjonalność. Będą uprawniały do przejazdu autobusami metropolitalnych linii ekspresowych na lotnisko oraz dodatkowo jednorazowego przejazdu pociągami Kolei Śląskich.

– Wprowadzenie wspólnego biletu, obowiązującego w komunikacji miejskiej oraz pociągach Kolei Śląskich, to milowy krok w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Kazimierz Karolczak – fot. Metropolia GZM
Kazimierz Karolczak – fot. Metropolia GZM

Sześć stref i trzy warianty cenowe

W ramach metrobiletu obszar komunikacyjny metropolii zostanie podzielony na sześć stref: Strefę Katowice oraz Żółta, Zieloną Czerwoną, Niebieską i Pomarańczową. Będą to bilety miesięczne, które na początku będą dostępne w taryfie normalnej, ale opracowywana jest wspólna taryfa dla biletów ulgowych, dla studentów do 26. roku życia.

Cena metrobiletu będzie zależała od trasy, jaką pokonają pasażerowie. Za jazdę po Katowicach zapłacimy 119 zł. 179 zł kosztować będzie bilet w wspomnianych już sześciu specjalnych strefach, na trasie: Tarnowskie Góry – Katowice, Gliwice – Katowice, Tychy Lodowisko – Katowice, Łaziska Górne Brda – Katowice, Bieruń Nowy – Katowice i Dąbrowa Górnicza Sikorka – Katowice. Jeden bilet na jazdę po całej metropolii kosztować będzie 229 zł.

W sprzedaży pozostanie m.in. dotychczas funkcjonujący EkoBilet, który uprawnia do podróżowania pociągami KŚ oraz komunikacją miejską, organizowaną przez KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy, przez dobę, 12 godzin oraz 6 godzin. Jego cena wynosi – odpowiednio -38 zł, 24 zł i 16 zł.

Kazimierz Karolczak – fot. Metropolia GZM
Kazimierz Karolczak – fot. Metropolia GZM

Metrobilet konkurencją dla samochodów?

Integracja transportu publicznego w metropolii oraz tworzenie oferty, ułatwiającej i usprawniającej korzystanie z komunikacji zbiorowej, ma jeden cel. A jest nim to, by transport publiczny stawał się realną konkurencją dla samochodów.

– Zawsze cieszę się z różnego rodzaju inicjatyw zmierzających do współpracy różnych gałęzi transportu publicznego. Wychodzę bowiem z założenia, że tylko spójna, intuicyjna i prosta w obsłudze komunikacja publiczna ma szansę konkurować z indywidualnym transportem samochodowym – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. – Metrobilet to kolejna forma wspólnego biletu, której poświęciliśmy sporo wysiłku i sami jesteśmy ciekaw, jak zostanie ona przyjęta przez mieszkańców regionu – dodaje.

Czy kupisz metrobilet?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...