Lekarze z sosnowieckiego szpitala pionierami w województwie. Jako pierwsi wszczepili pacjentce nowatorski implant BioPoly RS do częściowej protezoplastyki kolana.
W sosnowieckim szpitalu odbył się wyjątkowy zabieg. Specjaliści z oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu pod czujnym okiem Bogdana Wójcika, jako pierwsi w województwie śląskim, wszczepili pacjentce nowatorski implant BioPoly RS do częściowej protezoplastyki kolana.
– Metoda ta znajduje zastosowanie przy objawowych lub ostrych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzęstnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach kłykci kości udowej, ale nie na tyle poważnych, by zastosować klasyczną endoprotezę stawu kolanowego – wyjaśnia doktor Bogdan Wójcik.
Z taką właśnie sytuacją lekarze z Sosnowca spotkali się u pacjentki z chorobą zwyrodnieniową kolana prawego, objawiającą się ubytkiem chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej.
– Chora od kilku lat zgłaszała nasilające się dolegliwości bólowe w wyniku których zmuszona była do poruszania się przy pomocy kuli łokciowej. W 2015 roku u pacjentki przeprowadzono zabieg artroskopii stawu kolanowego z poprawą stanu klinicznego. Nastąpił jednak nawrót dolegliwości bólowych i narastanie zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego z ubytkiem tkanki chrzęstnej. Chorą zakwalifikowano do zabiegu endoprotezoplastyki powierzchniowej, polegającego na wszczepieniu implantu BioPoly umocowanego bezcementowo, który wypełnił 20-milimetrowy ubytek w chrząstce stawowej – opisuje doktor Wójcik.
Zastosowanie metody BioPoly jest sporym ułatwieniem dla cierpiących pacjentów. – Jestem dumny z naszych lekarzy. Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu to jedna z wizytówek naszego szpitala – mówi Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. – Cieszę się, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody BioPoly, a co za tym idzie mało inwazyjnego zabiegu, poprawić jakość życia pacjentce – dodaje.
BioPoly to ortopedyczny biomateriał nowej generacji. Składa się z kwasu hialuronowego (Bio) i polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej (Poly) osadzonej na tytanowej matrycy. Ten opatentowany biomateriał wchodzi w korzystną interackję z otaczającymi tkankami, odtwarzając anatomicznie obciążoną powierzchnię stawową.
Jak przekonują lekarze zastosowanie metody BioPoly zmniejsza poziom bólu, poprawia aktywność fizyczną i podnosi jakość życia u pacjentów.