Sosnowiec kupił dwa alkomaty i blisko trzy tysiące alkotestów. – Chcemy zadbać o bezpieczeństwo pieszych i kierowców – mówią urzędnicy.

Sosnowieccy urzędnicy zakupili dwa alkomaty oraz blisko trzy tysiące alkotestów – to początek nowego programu „Trzeźwy kierowca na drogach Sosnowca”.

Głównym celem akcji jest przeciwdziałanie nietrzeźwości osób kierujących pojazdami na drogach stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. – Często zdarza się, że kierowcom wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale nie zawsze tak jest. Chcemy zatem, aby mieszkańcy sami mogli zbadać stan swojej trzeźwości za pomocą jednorazowego alkotestu indywidualnego lub alkomatu stacjonarnego – wyjaśnia Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca.

– Przestrzegamy jednak, aby nie przyjeżdżać samochodem na sprawdzenie trzeźwości – dodaje prezydent Arkadiusz Chęciński.

Gdzie można się przebadać?

Alkomat w Sosnowcu - fot. KMP Sosnowiec
Alkomat w Sosnowcu – fot. KMP Sosnowiec

Gdzie można sprawdzić stan trzeźwości? – Jeden alkomat do dyspozycji będzie w komendzie policji przy ulicy Piłsudskiego 2, a drugi w centrum monitoringu przy Placu Stulecia – powiedział Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Badanie w komendzie będzie bezpłatne, za sprawdzenie stanu trzeźwości alkomatem Straży Miejskiej trzeba będzie za to zapłacić dwa złote. – Uzyskane w ten sposób pieniądze będą przeznaczane na zakup ustników i alkotestów – zaznacza Rafał Łysy.

Z kolei jednorazowe alkotesty będą rozdawane mieszkańcom m.in. podczas miejskich imprez, takich jak piątkowy Eskalator.

Jak to działa?

Alkomat w Sosnowcu - fot. Rafał Łydek/UM Sosnowiec
Alkomat w Sosnowcu – fot. Rafał Łydek/UM Sosnowiec

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta. Po wrzuceniu 2 złotych pojawia się komunikat. Wtedy wystarczy przystawić słomkę do centralnego punktu na froncie alkomatu i dmuchnąć. Po chwili pojawi się pomiar.

Alkomaty zakupione przez miasto kosztowały 5 tysięcy złotych. Zaś za 2800 jednorazowych alkotestów urzędnicy zapłacili 8,5 tysiąca złotych.