14-23 września w Dąbrowie Górniczej już po raz jedenasty odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Usłyszymy muzyków z całego świata, m.in. Japonii, Singapuru i Brazylii.

Konkurs w Pałacu Kultury Zagłębia zagości od 14 do 23 września. Udział weźmie w nim 140 muzyków, w tym 53 spoza granic Polski z 18 krajów, m.in. z Izraela, Japonii, Singapuru, Brazylii i USA. Będzie to rekordowa obsada instrumentalistów.

To tylko zapowiedź tego, jak zacięta rywalizacja czeka nas we wrześniu, gdyż statuetkę Michała Spisaka może otrzymać tylko 12 najlepszych muzyków. Jednak liczba uczestników to również gwarant emocji, różnych interpretacji utworów i pięknych dźwięków, które zawitają do sali teatralnej PKZ.

Muzyczne zmagania rozpoczną się tradycyjnie 14 września (w rocznicę urodzin M. Spisaka), kiedy to podczas koncertu inaugurującego wystąpi NOSPR pod batutą maestro Boon Hua Liena wraz z laureatem poprzedniej edycji konkursu Alexandrem Kobusem oraz pianistką Anną Górecką. Koncert inauguracyjny, podobnie jak pozostałe etapy konkursu, w tym trzy koncerty finałowe oraz koncert laureatów, będą otwarte dla publiczności.

Zwieńczeniem muzycznych zmagań będzie koncert laureatów z udziałem Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Konkurs, poświęcony kompozytorowi urodzonemu w Dąbrowie Górniczej, gromadzi każdego roku młodych muzyków, którzy nie ukończyli jeszcze 29. roku życia. Rywalizują zawsze w trzech specjalnościach, każdego roku są to inne instrumenty.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski, Pałac Kultury Zagłębia oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Konkurs odbędzie się pod honorowym patronatem Zbigniewa Podrazy, prezydenta miasta.