Już wkrótce odbędzie się koncert piosenek Jacka Cygana z okazji 64. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Już 11 stycznia o godzinie 18:00, w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się koncert piosenki Jack Cygana „Odnawiam duszę” z okazji 64. urodzin PKZ. Drogi Jacka Cygana i Pałacu Kultury Zagłębia zbiegły się wiele lat temu, a ostatnia wizyta odbyła się 11 stycznia 2018 podczas koncertu z okazji 60-lecia PKZ oraz 40-lecia pracy artystycznej artysty, „chłopaka z Sosnowca”.
Po 4 latach Jacek Cygan i pałac ponownie łączą siły, by odnowić duszę z dąbrowską publicznością oraz zapewnić wieczór pełen muzycznych wzruszeń i radości, w urodzinowej oprawie.
– Zapraszam Państwa w podróż po moich piosenkach, obiecując wzruszenia, odkrywanie tajemnic, śmiech, a czasem nawet łzy. Bo muzyka to jest życie, to są emocje, to jest miłość! – mówi Jacek Cygan.
Te słowa są gwarancją znakomitego koncertu, który wykonają: Jacek Cygan, „mały wielki tenor” Jacek Wójcicki, artystka Piwnicy pod Baranami i wielokrotnie nagradzana aktorka Teatru Bagatela w Krakowie – Kamila Klimczak, polski głos w filmach Disneya i odtwórczyni głównej roli w musicalu Metro – Zofia Nowakowska oraz jeden z najlepszych gitarzystów i wokalistów w Polsce, przez lata związany z zespołami Kombi i O.N.A. – Grzegorz Skawiński.
Dąbrowski PKZ
Od 64 lat Pałac Kultury Zagłębia pełni dla społeczeństwa fundamentalną funkcję – jest kulturalnym centrum Dąbrowy Górniczej i Zagłębia Dąbrowskiego. Pałac powstał między dwoma osiedlami robotniczymi i najważniejszymi zakładami przemysłowymi – Kopalnią Węgla Kamiennego „Reden” oraz Hutą Żelaza „Bankowa”. Inicjatorem budowy był wojewoda śląsko-dąbrowski Aleksander Zawadzki, a twórcą projektu Zbigniew Rzepecki.
Choć początkowe projekty różniły się od ostatecznego (zaakceptowanego w 1952), to już w 1951 ruszyła budowa monumentalnego gmachu, która trwała 7 lat. Otwarcie kulturalnego centrum odbyło się 11 stycznia 1958. W latach 2011–2014 budynek przeszedł gruntowny remont, a pałac połączył tradycję z nowoczesnością. Dziś marmurowe hole i bogato zdobione sale przyciągają uwagę gości, a także sławnych reżyserów, którzy wykorzystują pałac jako plan filmowy.
Pod tą zabytkową warstwą wizualną kryją się nowoczesne technologie, udogodnienia dla niepełnosprawnych, zaawansowane systemy zabezpieczeń, profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i wiele innych. To wszystko sprawia, że repertuar Pałacu Kultury Zagłębia wypełniają koncerty największych gwiazd polskiej estrady, spektakle, wystawy sztuki, festiwale filmowe, zajęcia edukacji artystycznej oraz liczne ogólnopolskie i międzynarodowe przedsięwzięcia jak Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka.