491 maluchów urodziło się na dąbrowskiej porodówce w 2021 roku. Jakie imiona nadawali rodzice swoim pociechom najchętniej?

W poprzednim roku na oddziale dąbrowskiej porodówki na świat przyszło 491 dzieci. Jest to zdecydowany wzrost w stosunku do 2020 r., kiedy urodziło się o 110 dzieci mniej. Przyrost ten jest spowodowany m.in. poprawą warunków na oddziale położniczo-ginekologicznym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. W 2021 r. oddział przeszedł modernizację pod kątem kadrowym i wyposażenia, otwarto również nowoczesny blok porodowy.

Baby boom

W 2021 roku urodziło się 248 chłopców. Statystycznie przegonili oni dziewczynki, których urodziło się 243. Co ciekawe, w ubiegłym roku w dąbrowskim szpitalu szczęśliwie przyjęte zostały aż cztery ciąże bliźniacze! Najwięcej noworodków powitaliśmy we wrześniu, a najmniej w maju. Zdecydowana większość to porody naturalne, których było 256, reszta maluszków przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia, a aż 50 noworodków urodziło się z wagą powyżej 4 kilogramów.

Najchętniej wybierane imiona

Według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Dąbrowie Górniczej, najchętniej nadawanym imieniem była Zuzia – aż 19 dziewczynek je otrzymało. Na drugim miejscu znalazły się Lena i Maja (14). Wśród chłopców najpopularniejszymi imionami były Jakub i Wojtek – po 11, zaraz po nich najliczniejsi byli Antoś, Franciszek i Jaś. Nietypowe imiona, na które zdecydowali się rodzice dąbrowskich pociech to m.in.: Florentyna, Layla, Milan, Zoja, Diana.