Język niemiecki – w przeciwieństwie do języka angielskiego – uważany jest za trudny i skomplikowany. Nie jest to przesadzona teza – wymowa jest bardziej skomplikowana i to samo można powiedzieć chociażby o gramatyce. Język naszych zachodnich sąsiadów wciąż jednak pozostaje bardzo pożądanym na rynku pracy, wobec czego warto się go uczyć już od najmłodszych lat, aby uzyskać biegłość w posługiwaniu się nim. Już niedługo uczniowie kończący szkołę podstawą będą mogli przystąpić do egzaminu z języka niemieckiego. W dzisiejszym artykule przedstawimy parę cennych wskazówek, jak należycie się do niego przygotować.

  1. Przygotowanie planu powtórek

Plan powtórek zdecydowanie ułatwi nam naukę i uporządkuje poszczególne partie materiału, które musimy powtórzyć. Już na etapie jego przygotowania możemy zdecydować, na które działy warto poświęcić więcej czasu, a które można niejako nieco pominąć. Warto rozpisać sobie w kalendarzu, kiedy czego będziemy się uczyć. Co najważniejsze, raz przygotowanego planu nie powinno się zmieniać – trzeba się trzymać narzuconego sobie harmonogramu, ażeby osiągnąć poziom wiedzy z języka niemieckiego umożliwiający zdanie egzaminu na ocenę celującą!

  1. Przerobienie arkuszy z lat ubiegłych i systematyczna nauka

Generalnie bardzo przydatne w procesie powtarzania materiału przed egzaminem jest rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych z lat ubiegłych. Pozwoli to niejako wyrobić w sobie pewne mechaniczne umiejętności rozwiązywania poszczególnych zadań bez zbędnego tracenia czasu na analizę polecenia. Zadania pojawiające się na egzaminach wbrew pozorom się powtarzają i przerobienie arkuszy z lat ubiegłych na pewno pomoże osiągnąć lepszy wynik. Ponadto, nauka rozwiązywania arkuszy egzaminacyjnych przed egzaminem ósmoklasisty z pewnością pomoże również na późniejszym etapie edukacji – przed maturą lub przed egzaminami na studiach.

  1. Skupienie się na nauce

W momencie rozpoczynania nauki należy skupić się wyłącznie na niej. Najlepiej odseparować się od wszelkiego rodzaju rozpraszaczy takich jak telefon, czy też telewizor. Warto zauważyć, że godzina intensywnej nauki pozwoli zapamiętać więcej, niż trzy godziny nauki połączonej z oglądaniem telewizji lub przerywanej użytkowaniem telefonu. Wiedza nabyta podczas niczym niezmąconej nauki pozostanie w pamięci dłużej.

  1. Nie bój się prosić o pomoc!

W przypadku ujawnienia się trudności z nauczeniem się konkretnej partii materiału, warto zgłosić ten fakt rodzicom. Będą mogli oni odpowiednio zareagować i na przykład znaleźć odpowiedniego korepetytora z języka niemieckiego. Warto również wskazać, iż generalnie nauka tego języka, jak i każdego języka obcego, jest dużo wydajniejsza, gdy możemy po prostu w tym języku porozmawiać. Warto więc ogólnie korzystać z usług korepetytorów, gdyż w ten sposób szybciej zdobędziemy umiejętność biegłego porozumiewania się.

Egzamin ósmoklasisty jest tak naprawdę pierwszym poważnym sprawdzianem w życiu każdego młodego człowieka. Czy po jego zdaniu będzie łatwiej? Wbrew przeciwnie – cztery lata później jest matura, a następnie egzaminy sesyjne na studiach. Dlatego też już na etapie szkoły podstawowej warto nauczyć się, jak się uczyć. W tym miejscu gorąco również zachęcamy do odwiedzenia strony BUKI.org, na której można znaleźć korepetytora z języka niemieckiego i to zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej, która po prostu chce się nauczyć tego języka. Dziękujemy za lekturę!