Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego zbliża się wielkimi krokami. Już 10 czerwca rozpocznie się Industriada 2017. Motywem tegorocznej edycji będzie rytm maszyn.
Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Jest to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe.
W poniedziałek, 8 maja poznaliśmy atrakcje związane z inauguracją i finałem zbliżającego się wielkimi krokami święta Szlaku Zabytków Techniki.
– Industriada to najbardziej oryginalne święto regionu, które łączy wszystkie subregiony, doceniane i rozpoznawalne w całym kraju. To najlepszy czas by wyjść z promocją imprezy na zewnątrz, co już się dzieje – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się w sobotę, 10 czerwca w 47 przemysłowych obiektach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego, w tym także miastach Zagłębia Dąbrowskiego.
Program tej edycji powstał w rytmie maszyn, o czym będzie można przekonać się już w przeddzień święta – 9 czerwca, w trakcie tzw. rozruchu maszyn, który tym razem odbędzie się w ośmiu obiektach w sześciu miastach regionu.
– Industriada odbędzie się już po raz ósmy i tym razem właśnie w rytmie maszyn poznawać będziemy te przemysłowe historie, które spajają region – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Industriada odbędzie się w 228 miastach całego regionu – od Częstochowy po Bielsko Białą i Żywiec – dodaje.
W przeddzień Industriady zabytkowe obiekty będzie można zwiedzać także w Cieszynie, Bytomiu, Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu.
Oficjalna inauguracja odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i strefy relaksu ulokowanej wokół wieży usłyszymy m.in. premierowy koncert multimedialny – „INDUstrument. Historia rytmu”. Widowisko opowiada historię relacji człowieka, przyrody i maszyn. Współtworzyć je będą specjalnie skonstruowane instrumenty i sama wieża Szybu Prezydent.
Finał święta odbędzie się na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice i zakończy go spektakl „Podniebna podróż” Teatru Tol z Belgii.
Nowymi obiektami zaprzyjaźnionymi tegorocznej Industriady zostały: Hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej, Fabryka Porcelany w Katowicach, osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku (Paruszowiec-Piaski) oraz Pałac Schoena w Sosnowcu wraz z osiedlem patronackim i byłą fabryką „Intertex”.
W Zagłębiu Dąbrowskim Industriada obejmie 4 zabytki techniki: Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Kopalnię Ćwiczebną Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, dąbrowską Fabrykę Pełną Życia oraz Pałac Schoena w Sosnowcu.
Wydarzenia tworzące program festiwalu opowiadać będą o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w naszym regionie w wyniku industrializacji. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.