Koncert zespołu Świetliki będzie wydarzeniem wieńczącym drugi dzień Festiwalu Literackiego – Oblicza. Zespół, wykonujący muzykę z pogranicza alternatywnego rocka, poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej, zagra na deskach pałacu 13 maja.

Grupa została założona w 1992 roku w Krakowie, przez poetę Marcina Świetlickiego, który jako lider i wokalista zespołu znany jest z posługiwania się charakterystyczną manierą melorecytacji. Współliderm zespołu jest Grzegorz Dyduch. Ich pierwszy album Ogród Koncentracyjny wzbudził spore zainteresowanie, co skutkowało zaproszeniem na Festiwal w Opolu w 1995 roku.

Drugi z albumów Cacy Cacy Fleischmaschine otrzymał dwie nominacje do Fryderyków, w kategoriach rock alternatywny oraz poezja śpiewana. Zespół współpracują m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Lechem Janerką, Bogusławem Lindą i Kasią Nosowską. Przez lata dołączali do zespołu kolejni muzycy. Ostatnim owocem ich pracy jest płyta Sromota z 2013 roku.

Zespół na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wykona zapewne najbardziej popularne utwory z przekroju swojej całej kariery. Koncert 13 maj, rozpocznie się o godzinie 19:30. Bilety w cenie 27 zł i 30 zł.