Podobnie jak broker giełdowy, także broker ubezpieczeniowy ma za zadanie chronić i dbać o interesy swojego klienta. Choć nie pomaga on w obrocie instrumentami finansowymi, zamiast tego może zadbać o nasz plan ubezpieczeniowy. Dlaczego warto skorzystać z usług firmy brokerskiej?

 

1. Kim jest broker ubezpieczeniowy?

2. Jakie funkcje spełnia broker ubezpieczeniowy?

3. Firma brokerska – kiedy warto skorzystać z jej usług?

4. Na co zwrócić uwagę korzystając z usług brokerskich dla umów ubezpieczeniowych?

 

Kim jest broker ubezpieczeniowy?

Broker jest osobą, która reprezentuje nas w kontakcie z firmą ubezpieczeniową. Wykonywanie działalności brokerskiej jest regulowane prawnie, a dokładniej przez ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym z 22 maja 2003 roku. Broker ubezpieczeniowy nie jest związany z żadnym towarzystwem świadczącym usługi ubezpieczeń, a jego zadaniem jest reprezentowanie klienta oraz obrona jego interesów. Musi on również przestrzegać zasad poufności – osobę wykonującą tę rolę obejmuje tajemnica zawodowa.

 

Jakie funkcje spełnia broker ubezpieczeniowy?

Do najważniejszych zadań brokera zaliczymy przede wszystkim przygotowywanie i zawieranie umów z ubezpieczycielami. Może on działać na rzecz klientów indywidualnych, poszukując osobowych umów ubezpieczeniowych, jak i przedsiębiorstwa. Zanim dojdzie do podpisania umowy najważniejszymi działaniami, jakich musi podjąć się broker, jest pozyskanie, przygotowanie i prezentacja ofert odpowiadających potrzebom klienta, doradztwo w zakresie wyboru najlepszej dostępnej opcji, a także negocjacje ostatecznych warunków ubezpieczenia.

 

Firma brokerska – kiedy warto skorzystać z jej usług?

Firma brokerska może pomóc nam na kilka sposobów. Zależnie od branży, w jakiej pracujemy, znalezienie ubezpieczenia spełniającego nasze wymagania i warunki może być procesem nie tylko bardzo długotrwałym, ale także i kosztownym. Nawiązując współpracę z firmą działającą z tytułu wykonywania działalności brokerskiej możemy nie tylko znacząco uprościć ten proces, ale także zyskujemy osobę, która będzie nas reprezentować w kontakcie z ubezpieczycielem. Kolejnym plusem nawiązania współpracy z brokerem ubezpieczeniowym jest także niewielki koszt – jego wynagrodzenie jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpiszemy umowę. Prawo zabrania przerzucenia kosztów brokera na podmiot korzystający z ubezpieczenia, w związku z czym współpraca z nim nie wyniesie nas praktycznie nic.

 

Na co zwrócić uwagę korzystając z usług brokerskich dla umów ubezpieczeniowych?

Jeżeli interesuje nas nawiązanie współpracy z brokerem na zasadzie działalności pośrednictwa między nami, a towarzystwem ubezpieczeniowym, powinniśmy w pierwszej kolejności poszukać specjalisty, który miał już do czynienia z innymi firmami działającymi w naszej branży. Dzięki temu osoba ta będzie świadoma tego, jakiej ochrony ze strony ubezpieczenia potrzebujemy i na jakich polach mamy pole do negocjacji z ubezpieczycielem. Dodatkowo też wcześniejsze doświadczenie z konkretnym działem gospodarki pozwoli brokerowi na wyszukanie bardziej dopasowanych do nas ofert.

 

Usługi brokera ubezpieczeniowego pozwalają zarówno firmom, jak i osobom indywidualnym, na lepsze wykorzystanie dostępnych na rynku ubezpieczeń. Dodatkowo zyskujemy także profesjonalistę, który będzie nas reprezentował i zadba o nasz interes. W przypadku firm dodatkową korzyścią wynikającą z korzystania z usług firmy brokerskiej jest także niewielki koszt oraz możliwość ścisłego dopasowania planu ubezpieczeniowego do naszej branży.