Inwestycje spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz Grupy Azoty otrzymały finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

PKP LHS otrzymało z EBI kredyt w wysokości 121 mln zł na inwestycję wartą blisko 300 mln zł. Kolejowa spółka zmodernizuje stacje na linii nr 65 – najdłuższej w Polsce linii szerokotorowej, wykorzystywanej do transportu towarowego, która kończy swój bieg w Sławkowie.

Linia nr 65 liczy prawie 400 km i umożliwia transport towarów bez konieczności ich przeładunku na granicy. PKP LHS zakończy projekt inwestycyjny w 2020 roku.

– Przedsięwzięcia, które zamierza zrealizować PKP LHS idealnie wpisują się w rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku jako strategicznego korytarza transportowego. Mam nadzieję, że stanie się to kolejnym argumentem w staraniach o budowę łącznika drogi S1 z Euroterminalem – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Głównym celem projektu jest automatyzacja linii 65, która poprawi bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów i pracowników oraz pozwoli zwiększyć przepustowość linii. 59 mln zł w projekcie zostanie przeznaczonych na przebudowę układu torowego. Około 184 mln zł wyniesie koszt budowy kabla światłowodowego, instalacji sygnalizacji przejazdowej oraz rozbudowy komputerowego systemu sterowania. Projekt przewiduje również zakup maszyn dedykowanych do prac torowych na linii o rozstawie 1520 mm.

– Projekt ma również pozytywny wpływ na handel i wzrost gospodarczy w południowej Polsce. Modernizacja tego służącego całemu regionowi szlaku kolejowego prowadzącego ze Śląska do granicy ukraińskiej pomoże również osiągnąć cele spójności, które leżą u podstaw Unii Europejskiej i EBI – stwierdził Vazil Hudak, wiceprezes EBI.

Pieniądze na przedsięwzięcie pochodzą z tzw. Planu Junckera (Planu Inwestycyjnego dla Europy), który pozwoli na jeszcze lepsze i płynniejsze realizowanie inwestycji na południu Polski