3 maja już po raz dziesiąty przez miasta naszego regionu przejedzie Zagłębiowska Masa Krytyczna. W tym roku trasa będzie wyjątkowa i przebiegnie przez cztery miasta.

3 maja rowerzyści z całego Zagłębia przejadą w jubileuszowej, dziesiątej już Zagłębiowskiej Masie Krytycznej. Z tej okazji, w porównaniu z poprzednią edycją, zmieniona została nieco trasa masy. Metą dla cyklistów nie będzie, jak przed rokiem, parking przy Pogorii III w Dąbrowie Górniczej, a rynek w Czeladzi. Ma to być powrót do korzeni, bowiem pierwsza edycja Zagłębiowskiej Masy Krytycznej również miała swój finał w najstarszym mieście naszego regionu.

Jubileuszowa Zagłębiowska Masa Krytyczna ruszy o godz. 15.00 spod dworca PKP w Sosnowcu. Przed startem organizatorzy rozdadzą specjalne kamizelki odblaskowe.

– Od godz. 13.00 rozdawane będą uczestnikom ufundowane przez zagłębiowskie miasta kamizelki odblaskowe. Będzie ich 3200, czyli tyle, ilu uczestników liczyła ubiegłoroczna impreza – zapowiada Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego sosnowieckiego magistratu.

Przejadą przez cztery miasta

Trasa jubileuszowej edycji ZMK liczy około 17 km i biegnie przez centrum Sosnowca, dzielnicę Zagórze, Dąbrowę Górniczą, Będzin i Czeladź. Jednym z uczestników masy będzie prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

– Zapraszam wszystkim mieszkańców Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego do udziału w Zagłębiowskiej Masie Krytycznej. Sam też wsiądę na rower i pojadę – zachęca Arkadiusz Chęciński.

Peleton wyruszy spod dworca PKP w Sosnowcu, skąd ulicami 3 Maja, Blachnickiego i Braci Mieroszewskich dojedzie do Dąbrowy Górniczej. W dębowym mieście rowerzyści przejadą aleją Róż oraz ulicami Królowej Jadwigi i Sobieskiego. Następnie dotrą do Będzina, skąd aleją Kołłątaja i ulicą Czeladzką dojadą do Czeladzi, gdzie przejadą ulicą Będzińską i zakończą wyścig na rynku.

– Jubileuszowy powrót Zagłębiowskiej Masy Krytycznej na czeladzi rynek jest kolejnym symbolem pozytywnych zmian w naszym mieście – uważa burmistrz, Zbigniew Szaleniec. – Czeladź jest miastem otwartym, przyjaznym, które aktywnie uczestniczy w organizacji życia kulturalnego i społecznego w naszym regionie. Walczymy też o czyste powietrze, także poprzez zachęcanie do korzystania z transportu rowerowego. Zgodnie z planem, już w przyszłym roku rozpoczniemy budowę sieci atrakcyjnych ścieżek rowerowych, które przy tej okazji będziemy promować. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców naszego miasta i całego regionu. Przybywajcie w środę, 3 maja na zbiórkę w Sosnowcu, wsiadajcie na rowery i przyjeżdżajcie na czeladzki rynek. Przyjmiemy Was bardzo serdecznie – zapewnia Zbigniew Szaleniec.

Będzie ciepły posiłek i nagrody

Na mecie rowerzyści będą mogli liczyć na ciepły posiłek i losowanie nagród.

– Na mecie rozlosowanych zostanie dziesięć rowerów. Na każdego czekać też będzie gorący posiłek w postaci smacznej i pożywnej grochówki – zapowiada Tomasz Michałek z biura prasowego Urzędu Miasta w Czeladzi.

Organizatorzy szacują, że w tym roku w imprezie może wziąć udział około trzech, a może nawet czterech tysięcy cyklistów.