Śnimy każdej nocy. Nawet wówczas, gdy nie pamiętamy swoich marzeń sennych, one się pojawiają. I choć mówi się, że są irracjonalnym produktem wyobraźni, to wiele osób wierzy w ich symbolikę. W końcu podświadomość wysyła nam wskazówki, które pomogą zinterpretować rzeczywistość. Symbolika snów jest ogromna i właściwie każdą z projekcji sennych można interpretować na wiele sposobów. A czy zastawialiście się kiedyś, co oznacza dziecko we śnie? Jakie znaczenie przypisuje się temu elementowi?

Dobre czy złe? Jakie są znaczenia snów o dziecku?

Marzenia senne, w których pojawia się dziecko, zwykle interpretowane są jako dobry omen. Zapowiadają pozytywne zmiany w życiu, zwiastują szanse na rozwój. Dziecko jest bowiem symbolem nowego początku, czystości, niewinności, a nawet spontaniczności. To wszystko wskazywać by mogło więc, że śniące się dziecko będzie zwiastowało coś pozytywnego. Z drugiej strony mały człowiek bywa naiwny, lekkomyślny, beztroski i charakteryzuje go niewiedza. To z kolei pozwala wysnuć wniosek, że dziecko we śnie może być zwiastunem sytuacji, która będzie nerwowa, której będziemy się bać lub z którą sobie nie poradzimy. Jak jest naprawdę?

fot. mat. partnera

Wiek i płeć śnionego dziecka mają znaczenie

Wydawałoby się, że symbolika snu z dzieckiem jest prosta. Tymczasem wiele zależy od tego, o jakim dziecku będziemy śnić. Czy będzie to noworodek, niemowlę czy starsze dziecko? Inne znaczenie przypisuje także dziewczynce, a inne chłopcu. Według sennika dziecko, które nam się przyśni, czasem zwiastuje dobrą zmianę, a czasem jest głosem podświadomości mówiącej, że boimy się dorastać.

Jakie więc znaczenia ma śniący się noworodek? To znak tęsknoty za czymś nieokreślonym, ale także zwiastun pomyślności w życiu. Dobry znak na nadchodzący czas. Może wieszczyć sukces zawodowy lub poukładanie spraw, które nam uwierają. Sen o niemowlaku z kolei zwiastuje osiągnięcie zamierzonych celów i życie w harmonii z samym sobą. Kiedy śni nam się malutka dziewczynka, możemy być pewni, że wszystko pójdzie po naszej myśli. A gdy nosimy ją na rękach, z pewnością czeka nas niedługo ciekawa oferta, która poprawi naszą sytuację finansową.

Przerażające sny o dziecku

Trzeba przyznać, że koszmary senne z udziałem dzieci nie należą do najprzyjemniejszych. W końcu płaczące dziecko, jego zatonięcie, porwanie, zguba lub śmierć dostarczają nam niemałych emocji. Ale takie sny nie zawsze oznaczają, że w rzeczywistości wydarzy się dokładnie to, co wyśniliśmy. Kiedy w nocy mam projekcję, w której dziecko zanosi się płaczem, a my nie możemy go uspokoić, jest to raczej wizualizacja emocji. Tych trudnych do okiełznania. Może towarzyszy nam strach lub niepokój? Dziecko we śnie może jednak zwiastować, że ten problem wkrótce się rozwiąże.

Podobnie będzie ze zgubionym we śnie dzieckiem. Jego symbolika jest nader przewrotna. Zgubione dziecko może być bowiem podpowiedzią podświadomości, że od dawna spychamy swoje plany i marzenia na bok. Nie powinniśmy rezygnować z tego co ważne, ale jednocześnie musimy zadbać o odpoczynek, gdyż czujemy się przemęczeni lub przepracowani.

Oczywiście podane wyżej przykłady to tylko mały wycinek tego, o czym mówi sennik. Więcej o znaczeniu snów z dzieckiem przeczytacie na portalu rodzice.pl.