Poręba znalazła nowe możliwości walki z paleniem w piecach byle czym. Pomocne mają okazać się drony, które mogą, bezpośrednio z komina, pobrać próbkę dymu.

Takie rozwiązanie stosowane jest już w innych śląskich i zagłębiowskich miastach. To prosty sposób, by dostać się do źródła problemu – komina i bezpośrednio stąd pobrać próbki dymu. To właśnie za pomocą drona walczyć można ze smogiem. – Przetestujemy taką możliwość również w Porębie – zapowiadają przedstawiciele porębskiego urzędu miasta.

Dron przeznaczony do walki ze smogiem jest wyposażony w specjalne mierniki. Nadlatuje nad źródło dymu i mierzy poziom szkodliwych substancji znajdujących się w dymie. Wyniki odczytuje program komputerowy skorelowany z dronem. Skutek? Już po parunastu minutach wiadomo czy właściciel gospodarstwa pali dozwolonym czy zakazanym paliwem. – Smog mocno daje się nam wszystkim we znaki. Nie możemy nic z tym nie robić – zaznacza Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Włodarz Poręby zaznacza jednak, że miastu nie chodzi o to, by kogokolwiek karać. – Najchętniej w ogóle byśmy tego nie robili. Nie możemy udawać jednak, że problemu nie ma. Jeśli ktoś nie stosuje się do przepisów prawa, musi liczyć się z konsekwencjami – zaznacza burmistrz.

Aktualnie władze Poręby analizują możliwości użycia drona nad miastem. – Szczegóły ustalimy z firmą oferującą takie rozwiązanie. Stworzymy również harmonogram kontroli – zapowiadają przedstawiciele Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Porębie.

Dotychczas, poza policją, to także inspektorzy referatu udawali się na kontrole w miejsca wskazane przez mieszkańców. – Wciąż można alarmować nas o podejrzeniach palenia w piecu śmieciami – informują urzędnicy.

Zgłoś sprawę. Nawet anonimowo

Co zrobić w przypadku podejrzenia o palenie odpadów? Zgłosić! Wystarczy zadzwonić na numer telefonu 32 6771867 (wew. 118). Można zrobić to anonimowo! Zgłoszenie może mieć też charakter mailowy (srodowisko@umporeba.pl lub rotreba@umporeba.pl).

Z prośbą o sprawdzenie sytuacji, zwrócić się można bezpośrednio również do porębskiej policji. Numer do posterunku w Porębie to 32 6785 630. Zgłoszenie można przesłać również mailem na adres: poręba@zawiercie.ka.policja.gov.pl.

Warto podkreślić, że w świetle przepisów, w piecu palić można tylko wysokojakościowym węglem. Od zeszłego sezonu grzewczego obowiązuje zakaz palenia mułem oraz zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Za palenie śmieciami można dostać mandat w wysokości nawet 500 złotych.