W inauguracyjnym meczu Polskiej Ligi Koszykówki, MKS Dąbrowa Górnicza bez żadnych problemów ograł Polski Cukier 89:76 i zainkasował pierwsze punkty w tym sezonie.

W niedzielnym meczu pierwszej kolejki PLK, koszykarze z Dąbrowy Górniczej zmierzyli się u siebie z Polskim Cukrem Toruń. Dla nowego trenera MKS-u, Jacka Winnickiego mecz ten był szczególny, bowiem już na starcie rozgrywek przyszło mu zmierzyć się z ekipą, z którą w poprzednim sezonie wywalczył wicemistrzostwo Polski.

Na parkiecie nie było jednak sentymentów. Dąbrowianie zagrali pewnie i bez problemów pokonali ekipę z Torunia, która do Zagłębia przyjechała bez swoich dwóch największych gwiazd – kontuzjowanych Aarona Cela i Cheikha Mbodja.

Polski Cukier rozpoczął spotkanie bardzo dobrze, bo od wysokiego prowadzenia 8:0. Gospodarze musieli więc gonić wynik i po kilku zgranych akcjach Witalija Kowalenki udało się (10:10). W kolejnych minutach wynik zmieniał się praktycznie co akcję. Ostatecznie po rzutach wolnych Pauliusa Dambrauskasa dąbrowianie prowadzili 23:22.

Na początku drugiej części meczu świetnie radził sobie Kowalenko, dzięki któremu MKS prowadził 29:22. Dąbrowianie kontrolowali spotkanie i systematycznie powiększali przewagę. Po znakomity bloku D.J.-a Sheltona i punktach Thomasa Massamby gospodarze prowadzili nawet dwunastoma punktami. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 48:36.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli torunianie. Rywale, po punktach Karola Gruszeckiego i Krzysztofa Sulimy, odrobili pięć punktów (53:48). Ekipa z Zagłębia nie dała jednak za wygraną i po kolejnych celnych rzutach Witalija Kowalenki i Bartłomieja Wołoszyna powiększała przewagę (73:58).

W czwartej kwarcie Polski Cukier starał się walczyć o jak najlepszy wynik. Torunianie atakowali, ale gdy tylko odrabiali punkty, to gospodarze szybko odpowiadali i nie dali wyrwać sobie zwycięstwa, wygrywając cały mecz 89:76.

Najlepszym graczem gospodarzy był Witalij Kowalenko, który zanotował 21 punktów (9/9 z gry), pięć zbiórek i dwie asysty. W ekipie gości wyróżniał się Karol Gruszecki z 14 punktami, trzema zbiórkami i czterema asystami.

MKS Dąbrowa Górnicza – Polski Cukier Toruń 89:76 (23:22, 25:14, 25:22, 16:18)

MKS Dąbrowa Górnicza: Witalij Kowalenko 21, D.J. Shelton 20, Paulius Dambrauskas 14, Bartłomiej Wołoszyn 11, Piotr Pamuła 8, Aaron Broussard 8, Michał Gabiński 4, Thomas Massamba 3, Jakub Parzeński 0, Maciej Kucharek 0.

Polski Cukier Toruń: Karol Gruszecki 14, Krzysztof Sulima 13, Bartosz Diduszko 12, Tomasz Śnieg 12, Aleksander Perka 11, Glenn Cosey 8, Łukasz Wiśniewski 6.