Najtrudniejszy nie tylko w życiu, ale również w biznesie, jest pierwszy krok. Jednak warto go zrobić, zwłaszcza jeśli jest się młodym, marzącym o własnej firmie człowiekiem. Od końca lipca w świat interesów pomaga wejść Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.

Coraz więcej młodych ludzi myśli o założeniu własnego biznesu, jednak powstrzymuje ich lęk przed nadmiarem biurokratycznych formalności oraz nieznajomość prawa obowiązującego przedsiębiorców. W przełamaniu obaw i postawieniu pierwszych kroków w świecie biznesu pomogą eksperci z Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Dzięki nim przyszli biznesmeni mają okazję skonsultować swoje pomysły i dowiedzieć się, w jaki sposób zminimalizować koszty i ryzyko. Oprócz indywidualnych porad, dla młodych przedsiębiorców są organizowane szkolenia, spotkania oraz programy ze wsparciem mentorów. Jeśli młody człowiek podejmie decyzję o ruszeniu z własnym projektem biznesowym, DIP udziela osobowości prawnej, co pozwala na prowadzenie interesu zgodnie z obowiązującym prawem, bez potrzeby rejestrowania działalności gospodarczej. Oprócz tego, osoby zaczynające działalność na własny rachunek mogą liczyć na miejsce do pracy, czyli mogą zacząć działać w tzw. przestrzeni coworkingowej.

-W inkubatorze można korzystać z trzech usług. Pierwsza to przestrzeń coworkingowa – jest to atrakcyjna propozycja dla osób poszukujących miejsca do pracy w dostosowanych do tego warunkach z dala od domowego zacisza – często niesprzyjającego efektywnej pracy. W momencie kiedy przedsiębiorca jeszcze nie wie czy chce założyć działalność gospodarcza DIP przy współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości udzieli osobowości prawnej. Dzięki temu będzie mógł prowadzić legalną firmę bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej czy spółki.Z kolei trzeci program, skierowany jest do „młodych firm”, które już istnieją na runku. W DIP mogą skorzystać z pomocy prawnej czy księgowej – mówi Michał Kucharski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru i dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

W Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości do dyspozycji jest sala szkoleniowa i sala spotkań oraz wspólna przestrzeń do pracy. Z porad ekspertów i doradców można korzystać w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8.00. do godz. 12.00, natomiast we wtorki i czwartki od godz. 12.00. do godz. 18.00.

DIP powstał z inicjatywy miasta oraz organizacji naszego regionu, m.in. Stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru oraz Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Kto może skorzystać?

Przetestować swój biznes może praktycznie każdy. Jedynym ograniczeniem jest rodzaj działalności, którą chce się podjąć – niektóre z nich nie mogą zostać zrealizowane pod osobowością prawną AIP. Ograniczenia dotyczą między innymi działalności regulowanych i koncesjonowanych. Wszelkie wątpliwości dotyczące pomysłu biznesowego i możliwości realizacji go w ramach DIP można wyjaśnić kontaktując się z koordynatorami Inkubatora.
Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości mieści się przy ulicy 3 Maja 22 (p.II).