Wiecznie Ci zimno? Zimą najchętniej nie rozstawałabyś się z termoforem? Nie cierpisz minusowych temperatur? Skoro zaszycie się w domu aż do wiosny raczej nie wchodzi w grę, pozostaje Ci jedno rozwiązanie – wybierz taką kurtkę zimową, która zapewni Ci maksymalny komfort. Jakie okrycie wierzchnie wybrać na sezon zimowy? Czy kurtki pikowane damskie to lepsze rozwiązanie niż wełniane płaszcze? Przeczytaj nasz krótki poradnik i podejmij najlepszą decyzję!

Rodzaje kurtek zimowych dla pań

Jesteś zmarzluchem? Masz do dyspozycji przynajmniej kilka możliwości, dzięki którym zima nie będzie Ci straszna ani przez chwilę.

Kurtki pikowane damskie – czym się wyróżniają?

Na uwagę zasługują przede wszystkim kurtki pikowane damskie. W sklepach znajdziesz egzemplarze o dowolnej długości – od tych bardzo krótkich po sięgające niemal samej ziemi i przed niektórych pieszczotliwie określane „śpiworkami”. Pikowanie nadaje kurtce konkretnego wyglądu – albo eleganckiego, albo bardziej sportowego.

Czym są jednak charakterystyczne pikowania? Pikowanie to sposób łączenia poszczególnych warstw materiałów, pomiędzy którymi znajduje się warstwa ociepleniowa. Szew sprawia, że materiał ociepleniowy nie przesuwa się pomiędzy warstwami tkaniny, nie zsuwa się ani nie roluje. Dzięki temu okrycie wierzchnie zachowuje swoje termoizolacyjne właściwości.

Bardzo dużo zależy tu jednak od cech tejże termoizolacji. Rozwiązania stosowane przez wielu producentów pokazują, że wcale nie trzeba 5 czy 7 centymetrów materiału, aby kurtka zdawała egzamin nawet w mrozy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawia, że nawet cieniutka warstwa termoizolacyjna może niezwykle skutecznie chronić nas przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi.

Kurtki pikowane damskie to przykład typowych kurtek miejskich. Zazwyczaj mamy wobec nich mniejsze wymagania niż w przypadku kurtek turystycznych, przeznaczonych do trekkingu czy górskich wypraw. Nie muszą być aż tak odporne na warunki zewnętrzne. Z drugiej strony nadal mają nam zapewniać ochronę przed mrozem czy wilgocią, a dodatkowo – pyłem, kurzem, nagłymi zmianami temperatury czy gwałtowną ulewą. Dlatego tego typu okrycia wierzchnie są produkowane z syntetycznych materiałów. W zależności od rodzaju zastosowanego wypełnienia oraz włókien mogą zapewnić naprawdę wysoki komfort termiczny i odparowanie wilgoci. Producenci wciąż udoskonalają swoje technologie i opracowują nowe rozwiązania, dzięki którym miejskie kurtki stają się jeszcze bardziej wytrzymałe i dają jeszcze lepszą izolację. Dlatego znajdują one zastosowanie zarówno w mieście, jak i w terenie, np. podczas dłuższych spacerów.

fot. mat. partnera

Płaszcze z naturalnych materiałów

Spore grono swoich zwolenniczek mają również płaszcze i kurtki z naturalnych włókien. Jest to przede wszystkim wełna – głównie z owcy lub alpaki. To na pewno bardzo stylowe, eleganckie rozwiązanie. Niektóre panie noszą wełniane płaszcze na co dzień, inne zaś wybierają raczej kurtki pikowane damskie czy inne okrycia miejskie, jednak sięgają również po wełniane płaszcze, jeśli okoliczności i sytuacja tego wymagają.

Włókna wełny mają niesamowite właściwości – dobrze izolują przed niskimi temperaturami, trzymają ciepło oraz świetnie odprowadzają wilgoć. Mówi się, że w wełnie skóra oddycha i nie ma w tym krztyny przesady.

Na rynku bardzo trudno znaleźć płaszcze, które są wykonane ze stuprocentowej wełny – tego typu okrycia wierzchnie są bardzo drogie z uwagi na wysokie koszty produkcji oraz obróbki wełny. Dlatego zastosowanie znajdują różnego rodzaju domieszki. Wełnę łączy się z nylonem, akrylem lub poliestrem. Nie wpływa to negatywnie na cechy materiału, o ile tej domieszki nie ma zbyt dużo.

Niektóre osoby zastanawiają się, czy wełniane płaszcze gryzą. Okazuje się, że wcale nie. W tym celu stosuje się podszewki z syntetycznych materiałów, które sprawiają, że noszenie wełny jest bardzo komfortowe. Prawdziwym rarytasem są płaszcze z podszewką z wiskozy. Znacznie częściej zdarzają się jednak podszewki z poliestru.

Kurtki zimowe – polecane fasony dla zmarźlaków

Choć fasony sięgające zaledwie do bioder lub lekko za pupę wyglądają bardzo stylowo, to prawdopodobne nie dadzą Ci tyle ciepła, ile oczekujesz. Dlatego wybieraj modele do połowy uda, do kolan albo jeszcze dłuższe.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony przed mrozem, pomyśl o modelach, które mają dodatkowe ściągacze, np. w pasie oraz w rękawach, a także przy kapturze. Wystarczy ciaśniej zamknąć kurtkę, aby odizolować się od zimna, np. w mroźny dzień.

Skoro o kapturze mowa! Jeśli często jest Ci zimno, wybieraj raczej kurtki oraz z płaszcze z kapturem. Dobrym rozwiązaniem są też wysokie i miękkie kołnierze, które doskonale otulają szyję i izolują ją.

Marzniesz? Jeśli tak, to z dużą uwagą kupuj wierzchnią garderobę. Odpowiednie kurtki i płaszcze na pewno pomogą Ci przetrwać zimę. Materiał dostosuj do swoich osobistych preferencji – każdy z nich może dać Ci ciepło.