Od sierpnia sosnowieccy seniorzy nie będą musieli się już martwić o dojazd do lekarza. Zawiezie ich specjalny bus.

Z początkiem sierpnia na terenie Sosnowca uruchomiony zostanie specjalny bus do przewozu seniorów. Jest to pilotażowy program, który ma ułatwić osobom starszym dojazd do lekarza.

– Chcemy pomóc osobom starszym. Nie każdy ma siłę dojechać do lekarza lub po prostu nie stać go na taksówkę. By im ułatwić, postanowiliśmy uruchomić specjalny bus. Prawo do korzystanie z niego będą mieli wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 60. rok życia – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Nie tylko po Sosnowcu

Przewoźnikiem świadczącym usługę przewozową seniorów będzie PKM Sosnowiec. Co ważne, wynajęty przez miasto bus, będzie wozić seniorów po ośrodkach zdrowia nie tylko po Sosnowcu, ale także miastach ościennych.

– Aby móc skorzystać z naszego transportu, wystarczy dzień wcześniej zadzwonić i go zamówić. Zgłoszenia będą przyjmowane pod specjalnym numerem, który podamy na początku sierpnia – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Bus na telefon

Miasto planuje, że bus w pierwszą trasę wyruszy z początkiem sierpnia. Pojazd będzie kursować w dni robocze w godzinach od 7.00 do 20.00. Zgłoszenia telefoniczne będą przyjmowane z jednodniowym wyprzedzeniem, w godz. od 7.30 do 11.00.

– Oczywiście będzie możliwość zamówienia przewozu w tym samym dniu pod warunkiem, że bus będzie miał jeszcze wolne miejsca – dodaje Rafał Łysy.

Z Kartą Seniora taniej

Opłata za kurs będzie niewielka. Mieszkańcy z Kartą Seniora zapłacą 5 zł za trasę w jednym kierunku (z półgodzinnym czasem oczekiwania kierowcy). Dla tych, którzy kart nie mają, opłata będzie wyższa o 2 zł. Jeżeli senior będzie chciał się udać do lekarza poza granicami Sosnowca, do każdego przejechanego kilometra będzie musiał dopłacić złotówkę.

Jak zapewniają urzędnicy, z busa korzystać będą mogły także osoby niepełnosprawne. – Pasażerowie z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogli podróżować z opiekunem lub przewodnikiem. W tym przypadku dodatkowa oplata nie będzie pobierana – podkreśla rzecznik sosnowieckiego urzędu.

Seniorzy zadowoleni

Sosnowieccy seniorzy z aprobatą przyjęli zapowiedź urzędników. – Bardzo dobry pomysł. Jestem osobą schorowaną i nie mieszkam w centrum Sosnowca. Dojazd komunikacją miejską do lekarza jest dla mnie bardzo męczący, a nie stać mnie na taksówkę. Na pewno skorzystam z busa i cieszę się, że w końcu ktoś o tym pomyślał – powiedział nam pan Zdzisław, 69-letni mieszkaniec Niwki.