Biegunka to dość powszechny problem nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Przeważnie przechodzi szybko i nie powoduje żadnych komplikacji, ale przedłużająca się biegunka, szczególnie u dzieci, zawsze powinna wzbudzać czujność u rodziców. Jak nawodnić młody organizm w trakcie biegunki, by zapobiegać zbyt dużej utracie wody? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Skąd bierze się biegunka?
Biegunka u dzieci ma bardzo często podłoże wirusowe. Popularne w naszym klimacie rotawirusy nie oszczędzają nikogo. Okres wczesnoprzedszkolny to czas, w którym dzieci często przechodzą infekcje rotawirusowe, które objawiają się bólami brzucha, wymiotami i wodnistą biegunką. Choroba trwa przeważnie kilka dni i przechodzi bez dodatkowego leczenia, ale niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Zarówno biegunka, jak i wymioty sprawiają, że z młodego organizmu bardzo szybko ubywa wody. To bardzo groźny proces, który należy zahamować, podając dziecku jak największą ilość płynów. Niestety często sama woda nie wystarczy. Co zrobić, by dostarczyć 3-latkowi jak największą ilość potrzebnych elektrolitów?

Bez wizyty w aptece się nie obejdzie!
W każdej domowej apteczce powinny znaleźć się podstawowe leki przeciwbiegunkowe takie jak Smecta czy węgiel leczniczy. Preparaty te są o tyle dobre, że praktycznie nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego i działają wyłącznie w świetle jelita. Osłaniają podrażnione ścianki i przyspieszają proces gojenia. Ogromne znaczenie mają elektrolity, które kupić można na stronie internetowej Wapteka.pl. Pozwalają one bardzo szybko nawodnić dziecko, które nie chce przyjmować dużej ilości płynów. Ważne, by podawać je małymi łyczkami. Każda duża porcja jedzenia i wody zostanie bardzo szybko wydalona z organizmu, dlatego nie warto dostarczać jej w ten sposób.
Biegunka o podłożu bakteryjnym – co zrobić w takiej sytuacji?
Zdarza się, że biegunka nie jest spowodowana przez popularne wirusy, a bakterie. Zasada działania w takim przypadku jest podobna, chodzi w głównej mierze o niedoprowadzenie do odwodnienia organizmu. W przypadku zakażeń bakteryjnych można jednak zastosować leki hamujące namnażanie się bakterii w jelitach. Do takich preparatów zaliczyć można np. Nifuroksazyd. Ten dostępny bez recepty lek jest bezpieczny i bardzo dobrze działa na zakażenia bakteryjne. Nifuroksazyd można stosować u 3-letnich dzieci bez obaw o poważniejsze skutki uboczne. Warto pamiętać, że w momencie, gdy biegunka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni i nie chce ustąpić, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. W przypadku młodszych dzieci wizyta u lekarza powinna nastąpić jeszcze szybciej.

Dlaczego odwodnienie jest tak groźne dla dzieci?
Nasz organizm w głównej mierze składa się z wody. Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe bardzo źle znoszą sytuację, gdy na skutek wymiotów lub przedłużającej się biegunki dochodzi do procesu odwodnienia. Pierwszym objawem takiego stanu rzeczy jest mocne osłabienie. W kolejnych godzinach pojawia się suchość w ustach, a rytm bicia serca ulega przyspieszeniu. W przypadku ostrego odwodnienia dochodzi do bardzo szybkiego oddechu, zmian psychicznych i skrajnego pragnienia. Pamiętajmy, że w przypadku małych dzieci, które nie chcą w trakcie biegunki przyjmować płynów, konieczne może okazać się nawodnienie dożylne. Nie warto zwlekać z decyzją o wyjeździe do szpitala, bo odwodnienie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w młodym organizmie.