Biedaszyby w przedwojennej Dąbrowie – sposób na przeżycie albo dobry interes? – na to pytanie postara się odpowiedzieć Wiesław Kotarba, pasjonat historii przemysłu Zagłębia Dąbrowskiego, w czasie prelekcji 5 czerwca.

Wystąpienie będzie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich Wiesław Kotarba opowie o przyczynach powstawania biedaszybów, sposobach ich budowy, walkach o nie i z nimi oraz ludziach, którzy je budowali. Pokaże mapy biadaszybów, zlokalizowanych i odkrytych przez służby kopalniane i policję w centrum Dąbrowy Górniczej. W drugiej części wskaże miejsca w terenie, w śródmieściu, gdzie przed wojną umiejscowione były biedaszyby.

– Szacuję, że w okolicach Dąbrowy, na wychodniach pokładów węgla (miejscach gdzie pokład węgla zbliżał się do powierzchni ziemi), było kilka tysięcy szybów i szybików. Niektóre, jak te w okolicach starego koryta Przemszy w Sosnowcu, były w zasadzie odkrywkami. Wystarczyło usunąć ok. 04-0,5 metrów nadkładu i wydobywać węgiel. Inne miały niejednokrotnie po kilkadziesiąt metrów głębokości. Te głębokie wymagały dużych inwestycji, pozwolić sobie na takie mogli bogaci ludzie, którzy wynajmowali bezrobotnych górników, zapewniając im sprzęt do kopania i materiały do zabezpieczania szybów i przodków, oraz odbierali węgiel sprzedając go odbiorcom – mówi Wiesław Kotarba.

-Takich „biznesmenów” było w Dąbrowie Górniczej w latach 20-tych i 30-tych XX wieku sporo. Nie płacąc koncesji, nie dbając o powierzchnię, nie płacąc podatków – bogacili się, całą odpowiedzialność przerzucając na bezrobotnych, którzy pracowali nie znając nawet swojego pracodawcy. Drugą grupę stanowili bezrobotni, którzy zbierali się w grupy rodzinne, znajomych, podejmowali wydobycie na własny rachunek i na własny koszt. Z reguły szyby drążyli w zimie, aby uniknąć kosztownej ich obudowy, co siłą rzeczy prowadziło do mnóstwa wypadków – dodaje.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca, w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Rozpocznie się o godz. 17.00, wstęp wolny.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Dąbrowiacy i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Dąbrowie Górniczej.