Zajęcia z samoobrony, kurs pierwszej pomocy, a także akcja edukacyjna na temat czadu. To tylko niektóre elementy programu „Bezpieczna Dąbrowa”, realizowanego w 2018 roku w dębowym mieście. Na co jeszcze mogą liczyć mieszkańcy?

Głównym celem programu „Bezpieczna Dąbrowa” jest poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców dębowego miasta.

– W ramach projektu zdiagnozowane zostaną zagrożenia i miejsca niebezpieczne. Mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje oczekiwania w kwestii ich wyeliminowania. Program zakłada także organizację cyklu zajęć, spotkań i prelekcji, dotyczących poprawy bezpieczeństwa. Skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po seniorów – mówi Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

Jednym z elementów programu jest akcja edukacyjna na temat czadu, a także zakup detektorów tlenku węgla dla osób najbardziej narażonych na jego działanie. 15 lutego, pilotażowo 140 tych urządzeń trafiło do mieszkańców.

– Jako lekarz, doskonale wiem, jak niebezpieczny jest czad. Kilka razy zdarzyło mi się stwierdzać zgon osób, w tym młodych, zatrutych tlenkiem węgla. Tych sytuacji nigdy nie zapomnę. Wiem, że dzięki czujnikom można uniknąć takich tragedii – podkreślił Zbigniew Podraza na spotkaniu, w czasie którego przekazano detektory.

Jeszcze w tym miesiącu na klatkach schodowych dąbrowskich bloków pojawią się również plakaty ostrzegające o najczęstszych przestępstwach, jakich ofiarami możemy paść we własnym domu, a także prostych sposobach ich uniknięcia.

Jak podkreślają dąbrowscy decydenci „Bezpieczna Dąbrowa” stawia też na bezpieczeństwo w wymiarze zdrowotnym. Dlatego 21 lutego, przed kolejnym koncertem z cyklu „Dąbrowa łączy pokolenia”, seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących słuchu, wzroku i rehabilitacji. W kolejnych miesiącach starsi mieszkańcy będą mogli porozmawiać ze specjalistami z innych dziedzin na temat schorzeń, leczenia i profilaktyki.

– Natomiast w marcu ruszą spotkania w różnych częściach miasta, nastawione na szczegółowe zdiagnozowanie i wyeliminowanie lokalnych zagrożeń – np. zaczepek i awantur prowokowanych przez nietrzeźwych, niebezpieczeństw, które powodują piraci drogowi, ale także tych związanych z brakiem oświetlenia czy uszkodzeń jezdni i chodników – informuje dąbrowski magistrat.

W marcu wystartują również warsztaty w szkołach, pokazujące uczniom zgubne skutki zażywania narkotyków i dopalaczy.

Z kolei w kwietniu odbędą się spotkania, skierowane w głównej mierze do seniorów. Będą okazją, żeby m.in. dowiedzieć się, jak nie paść ofiarą wyłudzenia „na wnuczka” czy „policjanta”, a także jak w momencie zagrożenia udzielić pierwszej pomocy.

Wiosna i maj to czas częstszych rowerowych przejażdżek, dlatego wtedy właśnie akcja skupi się na bezpieczeństwie drogowym użytkowników jednośladów.

-Działania te obejmą m.in. uczniów i przedszkolaków, uczestników ogólnopolskiego projektu „Rowerowy maj”. Nie zabraknie też zajęć organizowanych wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Na maj przypadną również spotkania z rzecznikiem praw konsumentów, organizowane na terenie całego miasta we współpracy z parafiami. W ich trakcie m.in. będzie można się dowiedzieć, jak nie dać się nabrać na „triki” nieuczciwych sprzedawców, odstąpić od niekorzystnej umowy czy skutecznie dochodzić swych praw po trefnym zakupie. W ramach „Bezpiecznej Dąbrowy” planowane jest również uruchomienie telefonu zaufania, gdzie o problemach porozmawiać będzie można z psychologiem – informuje dąbrowski magistrat.

W czerwcu przyjdzie czas na kolejną odsłonę akcji „Bezpieczna dąbrowianka”, czyli bezpłatnych zajęć samoobrony dla kobiet. Latem nie zabraknie też bardzo ważnego zagadnienia związanego z tym sezonem, czyli bezpieczeństwa nad wodą. Specjalny cykl szkoleń i pokazów, nad Pogorią III zorganizuje dąbrowska sekcja Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Planowane jest także opublikowanie mapy najniebezpieczniejszych miejsc nad dąbrowskimi akwenami, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i gdzie zdecydowanie nie należy się kąpać. Od czerwca do września, podczas pikników rodzinnych w zielonych dzielnicach, nie zabraknie tematyki dotyczącej szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Po wakacjach, na początku roku szkolnego i u progu jesieni, wśród przedszkolaków i uczniów ma zostać zorganizowana akcja promująca noszenie odblasków, które są bardzo przydatne przy gorszej pogodzie i szybciej zapadającym zmroku. Dla rodziców, przy okazji pierwszych wywiadówek, zorganizowany zostanie kurs pierwszej pomocy. Jesienią wrócą również spotkania dla seniorów.