Z myślą o bezpieczeństwie pieszych i kierowców w Dąbrowie Górniczej powstały cztery aktywne przejścia dla pieszych. Władze miasta nie wykluczają, że w przyszłości będzie ich więcej.

Na wybranych przejściach zainstalowano nowe maszty z ledowym oświetleniem i podświetlanymi znakami D-6. Dzięki temu przejścia już z daleka są dobrze widoczne dla kierowców. Dodatkowo – dzięki czujnikom ruchu – na masztach zaczynają pulsować pomarańczowe lampki, gdy tylko piesi zbliżą się do jezdni i wejdą na ulicę.

To nie wszystko. – Zatrzymaj się. Zachowaj szczególną ostrożność, upewnij się, czy nic nie nadjeżdża – to komunikat emitowany głośno i wyraźnie za każdym razem, gdy piesi staną przy krawędzi jezdni.

Bezpieczeństwo pieszych

Aktywne przejścia dla pieszych powstały w czterech lokalizacjach: na obu jezdniach alei Róż przy wejściu do parku Hallera, na ulicy Gołonoskiej (DW 790) przy Szkole Podstawowej nr 26 w Łośniu, na ulicy Gospodarczej przy Szkole Podstawowej nr 21 w Ząbkowicach oraz na ulicy Złotej w pobliżu przystanku autobusowego Trzebiesławice Kościół.

– Przyświecał nam cel dodatkowej ochrony pieszych w miejscach, w których jest spory ruch samochodów, w tym także ciężarówek – wyjaśnia Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – Cztery aktywne przejścia to pilotaż, który w przyszłości – może zostać rozszerzony na inne miejsca w mieście – dodaje.