W dąbrowskich Ząbkowicach właściwie nie ma miejsc, gdzie mogłoby się toczyć życie kulturalne dzielnicy, nie licząc podupadłego domu kultury, który lata świetności dawno ma już za sobą. W ostatnim czasie członkowie stowarzyszenia „Dąbrowiak” postanowili więc zorganizować akcję ratowania tamtejszego, archaicznego amfiteatru. Jak się jednak okazuje, akcja jest „nieco” spóźniona.

Amfiteatr w Ząbkowicach został doprowadzony przez lata do totalnej ruiny, teraz ma zostać zburzony. My natomiast chcielibyśmy żeby to miejsce odzyskało dawną świetność. Tym bardziej, że tej dzielnicy brakuje miejsca gdzie mieszkańcy mogliby się spotykać i gdzie mogłoby się toczyć życie kulturalne tej dzielnicy. Tamtejszy dom kultury to jedyne miejsce, a do tego także pozbawione swojej funkcjonalności, chodzi o jego zły stan techniczny, część wyłączoną z użytkowania i rażąco niskie nakłady na działalność – mówi Tatiana Duraj-Fert, inicjatorka akcji społecznej mającej na celu uratowanie ząbkowickiego amfiteatru, a także oficjalna kandydatka PiS na prezydenta Dąbrowy Górniczej.

– Obiekt powstał w latach 60. w ramach tzw. czynu społecznego dlatego też uważam, że władze miasta powinny zapytać mieszkańców czy chcą jego wyburzenia czy też renowacji – dodaje.

Jak udało się nam jednak dowiedzieć, akcja ratowania betonowego obiektu jest „nieco” spóźniona. Co prawda są plany wyburzenia archaicznego obiektu, ale w jego miejsce ma powstać nowoczesna i funkcjonalna scena z widownią na około 100 miejsc. Co więcej, zrewitalizowany zostanie także teren wokół amfiteatru.

Prace projektowe i planowana rewitalizacja to efekt zaangażowania mieszkańców, którzy w ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wskazali to zadanie jako jeden z priorytetowych zadań w Ząbkowicach. Zgodnie z sugestiami mieszkańców biorących udział w dzielnicowych forach, poza nową sceną, powstanie tu plac zabaw dla dzieci, pojawi się nowe oświetlenie terenu, ławki i kosze na śmieci, w planach jest także aranżacja zieleni, drabinki do ćwiczeń siłowych i ścieżka ekologiczna prowadzącą po rozlewiskach wokół obecnego amfiteatru.

Prace mają się rozpocząć jesienią tego roku. Obecnie miasto finalizuje wybór firmy projektowej, która opracuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac.

– Doceniamy chęć włączenia się inicjatorów tej akcji w życie dzielnicy, serdecznie zapraszam ich do zapoznania się z efektami dotychczasowych dzielnicowych forów mieszkańców i aktywnego udziału w tegorocznej, a także kolejnych edycjach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. W mojej opinii, taka forma zaangażowanie się w życie dzielnicy z pewnością zostanie doceniona przez mieszkańców Ząbkowic – komentuje Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.