Władze Sosnowca zdecydowały o przeniesieniu centrum obsługującego monitoring miejski. To jednak niejedyne zmiany, jakie się szykują.

Na początku roku rozpocznie się proces przeniesienia Centrum Monitoringu ze Straży Miejskiej do Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Jak tłumaczą urzędnicy, przeprowadzka z ulicy Warszawskiej 1a na ulicę Rzeźniczą 12 jest konieczna. Dlaczego?

– Pomieszczenie przy ul. Warszawskiej nie jest w stanie pomieścić kolejnych elementów miejskiego monitoringu, dlatego rozpoczęły się prace remontowe w pomieszczeniu przyszłego Centrum Monitoringu przy ul. Rzeźniczej 12, tak aby spełniało ono wymogi techniczne, sanitarne, BHP oraz aby było przyjazne dla osób pełniących w nim dyżury – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Więcej ludzi do obsługi

Jak dodaje, reorganizacja ta wiąże się również z przeniesieniem infrastruktury technicznej oraz przeszkoleniem osób, które będą miały pełnić tam dyżury.

– Zmiana miejsca pozwoli również na zwiększenie ilości osób, które będą odpowiedzialne za obsługę monitoringu. Zakładamy, iż w pomieszczeniu tym dyżurował będzie także dyżurny powiatowego centrum zarządzania kryzysowego – mówi.

Strażnicy miejscy zza kamer wyjdą na ulice

To niejedyne zmiany, jakie szykują włodarze Sosnowca. Zmiany zajdą także w funkcjonowaniu straży miejskiej. Prezydent Arkadiusz Chęciński nie chce na razie zdradzać za dużo szczegółów, ale pewne jest to, że będą one widoczne.

– W nowym Centrum Monitoringu pracować będą cywile, a nie strażnicy miejscy. Ci wyjdą na ulice i będą bliżej ludzi. Tam są potrzebni najbardziej, a nie przed kamerami – podkreśla prezydent Chęciński.

Ile jest tych kamer?

Bezpieczeństwa mieszkańców strzec będą nowe kamery. Obecnie system monitoringu wizyjnego w Sosnowcu składa się z 71 kamer i wciąż się rozrasta. Przypomnijmy, że pod koniec 2014 roku system ten składał się z 18 kamer, dwie kolejne zostały zamontowane w 2015 roku. W 2016 roku przybyło 17 kamer, a w tym zamontowano 34 kolejne kamery.

– W tym roku planowane jest jeszcze zamontowanie jednej kamery oraz rozpoczęcie prac związanych z rozbudową monitoringu na ul. Modrzejowskiej (11 kamer) oraz budową systemu monitoringu na Stawikach (7 kamer) – poinformował Arkadiusz Chęciński.

Po realizacji w pierwszej połowie 2018 roku systemu monitoringu przy ul. Modrzejowskiej i Stawikach planowana jest modernizacja systemu wybudowanego w 2011 roku. Zakłada ona wymianę kamer na kamery Full HD.

Zbigniew Krupa nie jest już komendantem straży miejskiej w Sosnowcu

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. dodatkowo kamerami powinien być objęty każdy wyjazd i wjazd do miasta, na pewno pomoże to jesli chodzi o kradzieze i identyfikacje sprawców wypadków

  2. Zastanawiam się czy publiczne udostępnienie monitoringu miasta w sieci by każdy mógłby obserwować i co najważniejsze zgłaszać wszelakie zauważone incydenty do sprawdzenia czy też odtworzenia przez dyżurnego by mógł zastosować już dalsze procedury w przypadku łamania prawa mogło by być trafionym pomysłem? Nie mówimy o denuncjacji tylko o odpowiedniku kiedy widzimy np pobicie na ulicy i dzwonimy na policję czy wręcz zatrzymujemy napastnika (zatrzymanie obywatelskie). Uważam że jest coś w tym sensownego ale pewnie rozbije się to o barykadę wiadomo czego…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here