Katastrofa budowlana w Sosnowcu! Tuż po godz. 20.00 zawaliła się część kamienicy przy ul. Tylnej. Przyczyną tragedii był wybuch butli z gazem. Trwa akcja ratunkowa.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 10 lutego, po godz. 20.00. To właśnie wtedy przy ul Tylnej 12 w Sosnowcu zawaliła się środkowa część dwukondygnacyjnej kamienicy.

Prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch butli z gazem w jednym z mieszkań. W budynku mieszkały cztery osoby. Dwie z nich znalazły się pod gruzami.

Jedną z nich udało się już wyciągnąć spod gruzów. Ratownicy nie informują jednak o stanie zdrowia mężczyzny. Pod gruzami znajduje się jeszcze 78-letnia kobieta.

– Spod gruzów udało się wydostać mężczyznę w wieku ok. 80 lat. Był przytomny i trafił już do szpitala. Wciąż trwają poszukiwania 78-letniej kobiety. W akcji ratunkowej bierze udział kilkudziesięciu strażaków i policjantów – przekazał Jacek Szczypiorski z sosnowieckiej straży pożarnej.

Jak wyjaśniają strażacy, istnieje ryzyko dalszego zawalenia się kamienicy, co utrudnia pracę ratowników.

Na miejscu jest siedem zastępów straży pożarnej, łącznie 65 ratowników, którzy odgruzowują miejsce katastrofy. Wezwana została także specjalna grupa poszukiwawczo-ratunkowa z psami z Jastrzębia-Zdroju.

Z sąsiednich budynków ewakuowano ponad dziesięć osób. Znaleźli oni schronienie w podstawionym przez miasto autobusie.

AKTUALIZACJA

22.20 Jak informują służby Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, na miejsce katastrofy udał się wojewoda Jarosław Wieczorek. Dołączy do przedstawicieli władz lokalnych.

22.30 Na miejsce katastrofy przyjechała już ekipa poszukiwawcza z psami z Jastrzębia-Zdroju (11 ratowników z dwoma psami). – Cały czas trwa przeszukiwanie gruzowiska. Poszukujemy jeszcze prawdopodobnie jednej osoby – powiedziała st. kpt Aneta Gołębiowska, rzeczniczka PSP w Katowicach.

22.40 Ratownicy muszą działać ostrożnie. Ze względu na bezpieczeństwo swoje i poszukiwanej kobiety, nie mogą korzystać z ciężkiego sprzętu. Akcja ratunkowa potrwa jeszcze przynajmniej kilka godzin.

22.50 Kilka minut temu na gruzowisko wszedł pies. Jego zadaniem jest zlokalizowanie poszukiwanej kobiety. – W tym czasie inni ratownicy musieli opuścić ten teren – powiedziała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej.

23.10 Jak informują miejskie służby, do kamienicy przy ul. Tylnej 12 nie była doprowadzona sieć gazowa.

23.18 Na miejscu katastrofy jest też inspektor nadzoru budowlanego. Powołana zostanie specjalna komisja, która oceni stan pozostałej części kamienicy oraz pobliskich budynków.

23.20 Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zapewnia, że poszkodowani otrzymają potrzebną pomoc. Ta udzielana jest cały czas przez samorząd. – Wszystkim osobom ewakuowanym zapewniliśmy noclegi. Poszkodowana rodzina będzie miała przygotowany lokal zastępczy – powiedział Zbigniew Byszewski, pierwszy zastępca prezydenta Sosnowca.

01.00 Strażacy zakończyli akcję poszukiwawczą. Po kilku godzinach ratownicy dotarli do zasypanej gruzem kobiety. Niestety 78-letnia sosnowiczanka nie żyje.

WIĘCEJ O KATASTROFIE:

Runęła kamienica w Sosnowcu. Nie żyje 78-letnia kobieta [AKTUALIZACJA]

Więcej szczegółów wkrótce! Artykuł jest na bieżąco aktualizowany.

Fot: Facebook/Sosnowiec998

zagłębie-info

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. 21 wiek czy się mylę? gdzie jest centralne gdzie jest gaz ziemny z odcięciem?!przecież Sosnowiec to duże miasto ?! drogi pożal się Panie Boże !dojazd do Centrum Pediatrii masakra droga z krzyżówki Klimontowskiej 20 /h bo inaczej rozwalisz zawieszenie no ale cóż lepiej walnąć znaki że droga do 30 niż zrobić jak należy!

    • Stan drogi do Klimontowa wynika z niedawnych prac prowadzonych po dwóch stronach drogi. Prace te jeszcze się nie zakończyły. My, mieszkańcy,też chcemy,żeby już teraz było ładnie i równo,ale czekamy cierpliwie. Przyjezdnych o remoncie informuje ogromna tablica.
      A znaki drogowe są po to,żeby się do nich stosować-wtedy nikt nie urwie zawieszenia,choć przejazd tym odcinkiem jest mocno uciążliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here