W Sosnowcu, dzięki głosom mieszkańców w budżecie obywatelskim, powstaną dwie tężnie solankowe. Konstrukcje mają być gotowe w ciągu pięciu miesięcy od momentu podpisania umowy z miastem.

Pierwsza z konstrukcji z tarniną i solanką powstanie w rejonie parku Kępa w Zagórzu. Ma to być trzymetrowa konstrukcja z drewnianych, szkieletowych ścian, obłożonych gałęziami tarniny. Tuż obok stanie zadaszona pergola oraz ławki. Całość będzie podświetlona. Całość będzie idealnym miejscem odpoczynku.

Druga tężnia solankowa stanie w parku w Kazimierzu Górniczym, w rejonie dawnego placu zabaw, obok nieczynnej fontanny z rybką. Tam również w planach jest posadowienie pergoli i elementów małej architektury. W planach jest także remont asfaltowej alejki prowadzącej do mini zoo oraz odmalowanie „rybki”. Jednocześnie przybędzie kolejnych atrakcji w znajdującym się w parku ogrodzie jordanowskim, który wzbogaci się o park trampolin.

– Obie inwestycje powstaną w systemie zaprojektuj i wybuduj, są to projekty, które wygrały w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Tężnie mają być gotowe w ciągu pięciu miesięcy od momentu podpisania umowy z miastem – podkreśla Joanna Grabarczyk z Wydziału Kultury i Promocji, którego referat odpowiada za sprawy związane z budżetem obywatelskim.

Tężnia solankowa to miejsce, gdzie wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, pomagający w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Walory lecznicze mikroklimatu porównywane są z korzyściami, jakie daje spacer nad brzegiem morza.

CZYTAJ TAKŻE:

Mieszkańcy zdecydowali. Miasto zrealizuje 28 projektów

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

  1. Czy robił ktoś szacunki dotyczące kosztów uzupełnienia solanki w takiej tężni?
    Czy polecimy po taniości i będziemy puszczać wodę prosto z wodociągu ?

  2. Taka konkretna tężnia powinna powstać w Parku Sieleckim, a w jej pobliżu kilka letnich kafejek, nowe wygodne ławki i leżanki, a w letnie niedzielę plenerowe koncerty uczniów szkoły muzycznej w jakiejś niewielkiej muszli koncertowej, wtedy byłaby to atrakcja i miałoby to sens, ale wybrano lokalizację obok hali Dorian tuż przy granicy miasta. Brawo!

    • Przecież to budżet obywatelski. Wygrały projekty, które zdobyły najwięcej głosów w poszczególnych dzielnicach. Nikt nie broni mieszkańcom Sielca złożyć projektu według w/w założeń i zagłosować na niego w następnej edycji.

    • Widze że w ogóle nie orientujesz się jak działa budżet obywalelski . To mieszkańcy piszą projekty a potem jest głosowanie . Wygrywa ten projekt na który oddano najwięcej głosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here