W Dąbrowie Górniczej powstanie miejska spółka, która zajmie się budową nowego śródmieścia. Formalnie swoją działalność ma rozpocząć 2 stycznia 2020 roku.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni powołali nową miejską spółkę o nazwie Fabryka Pełna Życia. Za opowiedziało się 14 radnych, w tym opozycyjni radni z klubu PiS – Grzegorz Jaszczura i Zbigniew Piątek. Przeciwko powołaniu spółki było 10 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Przypomnijmy, że było to drugie podejście do powołania spółki. W październiku nie udało się przegłosować uchwały w tej sprawie (wtedy 13 radnych było przeciw, a 12 za).

Spółką mają zarządzać Krzysztof Klimosz, były prezes Stadionu Śląskiego, który ma doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych przedsięwzięć budowlanych i Wojciech Czyżewski, obecnie pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji, który do tej pory nadzorował wszystkie kwestie dotyczące Fabryki Pełnej Życia.

Fabryka Pełna Życia - fot. mat. pras.
Fabryka Pełna Życia – fot. mat. pras.

Siedziba spółki ma się znajdować blisko terenów Fabryki Pełnej Życia, gdzie powstanie nowe centrum miasta. Obecnie trwają rozmowy związane z lokalizacją biur.

Nowa spółka ma mieć kapitał zakładowy w wysokości ponad 26 mln zł, a prawie 4 mln zł stanowić ma wkład własny. Pozostała część to nieruchomości znajdujące się na terenie po byłej Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek Defum.

Co ważne, dzięki powstałej spółce, będzie można odzyskać podatek VAT, co przy 100-milionowej inwestycji ma ogromne znaczenie – Gdyby gmina, za pośrednictwem urzędu, była inwestorem, nie mogłaby odzyskiwać VAT-u, czyli podatku od towarów i usług, jakim obciążone będą wydatki związane z pracami budowlanymi. Spółka będzie mogła ten podatek odzyskać w całości, co pozwoli sfinansować np. płace pracowników i zarządu przez okres prawie 7 lat – podkreśla Patryk Kuzior, naczelnik Wydziału Nadzoru i Kontroli Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Fabryka Pełna Życia - fot. mat. pras.
Fabryka Pełna Życia – fot. mat. pras.

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Przypomnijmy, że 11 kwietnia poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Wygrała praca autorstwa biura Analog Piotr Śmierzewski. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 22 000 zł i zlecenie o wartości 800 tys. zł na opracowanie szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która jest już gotowa. Przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej.

W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum Dąbrowy Górniczej ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągają ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).

Fabryka Pełna Życia - fot. mat. pras.
Fabryka Pełna Życia – fot. mat. pras.

Będzie browar rzemieślniczy

– Miasto ma zyskać nie tylko nowe centrum z zielonym rynkiem o powierzchni 64×64 m kw. Cała przestrzeń ma też pełnić rolę śródmiejskiej strefy ekonomicznej, w której zatrudnienie znajdzie około 1750 osób – podkreśla Wojciech Czyżewski, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej i przewodniczący zespołu ds. projektu Fabryka Pełna Życia.

Centrum Dąbrowy Górniczej będzie powstawać etapami. W pierwszej kolejności ogłoszone zostaną przetargi na wyburzenie dawnego biurowca Defum oraz pofabrycznego budynku z muralem Emila Skody. Dzięki temu od strony PKZ powstanie otwarty na mieszkańców zielony plac. Zaplanowany jest również przetarg na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który miałby powstać w pofabrycznej hali przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

 1. A w Sosnowcu, w centrum miasta, na terenie po Hucie Katarzyna powstanie centrum logistyczne i tiry będą korkować miasto i niszczyć i tak już kiepskie drogi. Aż się prosi żeby powstało tam osiedle mieszkaniowe, ale nasi geniusze wymyślili centrum logistyczne. Kto normalny w centrum miasta buduje hale logistyczną? Najpierw Kaziu na terenie po kopalni, w centrum miasta postawił zakłady produkcyjne, obok osiedle, komisariat, sąd, brakuje tam jeszcze krematorium, a teraz kolejny buduje w centrum, hale logistyczną. Normalnie szok!!!

  • O nie wiedziałem, że tam powstaje hala logistyczna. Chyba nie było o tym artykułu tutaj. Jeżeli to prawda to faktycznie zła wiadomość. Z drugiej strony nie wiem czy dałoby się zbudować osiedle mieszkaniowe na terenie byłej huty. Gleba zatruwana była od wielu lat metalami ciężkimi, trzeba by ten teren dokładnie sprawdzić i oczyścić.

   • Na hałdzie pokopalnianej wybudowali osiedle, to tym bardzie na terenie po hucie można wybudować. Myślę, że teren po tej hucie jak najbardziej nadaje się pod budowe osiedla, tym bardziej że chyba był taki nawet plan, ale to pewnie przed wyborami

  • No kretony kompletne!
   Piszą na innej stronie, że TIRy nie będą jeździły po 3Maja!
   To którędy? Chemiczną?! Okrzei i Zuzanny? Czy Piotrkowską? 😂😂😂

   czysty wandalizm!

   • Już im wierzę… a dostawy do Plejady to co Helikopterem będa się odbywać, nie mówiąc o dostawach do pobliskich firm (np Fakop) .
    No chyba, że chodzi im o odcinek 3 maja do Centrum miasta… wtedy puszczą ruch na Narutowicza itd itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here