Do listopada br. ma potrwać remont i adaptacja nieczynnego dotąd północnego skrzydła Zamku Sieleckiego w Sosnowcu. Dzięki wartym 1,8 mln zł pracom, placówka zyska większą przestrzeń.

Zamek Sielecki w Sosnowcu zmieni swoje oblicze i zyska większą przestrzeń do swoich działań. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się remontu i adaptacji pomieszczeń w nieczynnym dotąd skrzydle północnym zamku.

O zakończeniu przetargu i podpisaniu wartej 1,8 mln zł umowy na wykonanie prac z wywodzącym się z Sosnowca wykonawcą poinformował prezydent Arkadiusz Chęciński. Jak podał, północne skrzydło budynku zostanie wyremontowane do listopada tego roku.

Zamówienie obejmuje w szczególności remont skrzydła północnego zamku wraz z basztą, przystosowanie wejścia obiektu dla obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, wykonanie oświetlenia wewnętrznego, wykonanie opasek wokół budynku i zagospodarowanie terenu.

Odtworzą klatki schodowe

Z dokumentacji przetargowej wynika, że prace wewnętrzne obejmą m.in. odtworzenie drewnianej klatki schodowej w skrzydle północnym (z drewna dębowego), modernizację posadzek i parkietów w określonych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów w przeważającej części pomieszczeń, prace przy drzwiach, listwach przyściennych itp., montaż dwóch poziomych pochylni, modernizację oświetlenia oraz docieplenie podłogi w pracowni na parterze.

Roboty zewnętrzne to m.in. remont drzwi zewnętrznych w skrzydle północnym, remont schodów wejściowych w trzech skrzydłach, remont balustrad, komina i zadaszenia dobudówki. Wokół budynku ma zostać wykonana opaska żwirowa, zakładane są budowa i remont ogrodzenia terenu, a także uporządkowanie zieleni. Ponadto wykonawca dostarczy wyposażenie elektroniczne, m.in. ekran elektryczny do projekcji.

– Po zakończeniu prac Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zyska większą przestrzeń do swoich działań – podkreśla prezydent Chęciński.

Najstarszy zabytek w mieście

Historia tego najstarszego i najcenniejszego zabytku Sosnowca sięga średniowiecza. Istniejące tu fortalicjum odnotowano w dokumentach XV-wiecznych. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Wówczas było to założenie czteroskrzydłowe, z basztami, otoczone fosą. Przebudowany został w 1814 roku przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Obiekt w roku 1824 uległ zniszczeniu podczas pożaru, a do roku 1832 został odbudowany.

Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu. Został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową i dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy. Przebudowy doprowadziły do zatracenia przez obiekt pierwotnego wyglądu, jednak zabytkowy charakter potwierdzają takie jego cechy charakterystyczne, jak ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych. W 1998 miasto przejęło zamek.

Jak oceniasz służbę zdrowia w naszym regionie?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Nareszcie coś więcej można będzie obejrzeć, zwiedzić etc. etc.
    Może więcej koncertów letnich ?
    p.s.
    Była winiarnia i co z tego, jak świeciła pustkami !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here