Na Pustyni Błędowskiej, czyli jednej z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, a także największej pustyni na naszym kontynencie powstała nowa atrakcja turystyczna – „róża wiatrów”.

Pustynia Błędowska, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Klucze, Chechło i Błędów, to jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce.

„Polska Sahara” to największa pustynia na naszym kontynencie i największy obszar piasków lotnych w środku kraju. Wykorzystywana była przez Legiony Polskie Piłsudskiego i oddziały Afrika Korps w czasie II wojny światowej. To tutaj kręcone były także sceny do ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa.

W ostatnim czasie, na terenie pustyni, w gminie Klucze, na wzgórzu Dąbrówka pojawiła się nowa atrakcja turystyczna – „róża wiatrów”, czyli drewniana platforma widokowa. Obiekt  jest oświetlony i monitorowany. Wkrótce będzie można tam dojechać ulicą Bolesławską, która jest obecnie przebudowywana.

– Obok platformy widokowej stanął kompleks altan, podestów oraz molo, a także tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Obiekt jest punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych. Powstaje tu baza nie tylko dla turystów, ale także miejsce do organizowania przeróżnych imprez sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i co równie istotne edukacyjnych – mówi Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach.

Warto wspomnieć, że w pierwszym etapie inwestycji zinwentaryzowano roślinność porastającą pustynię i usunięto gatunki, które przeszkadzają w rozwoju cenniejszym okazom. Oczyszczono i spulchniono również tereny pomiędzy siedliskami pustynnej zieleni odpowiadających za właściwą cyrkulację piasku.

Koszt realizacji projektu to kwota 1,8 mln zł, a sama budowa „róży wiatrów” to milion złotych. Gmina Klucze realizuje projekt dzięki unijnej dotacji.

Skomentuj przez Facebook

13 KOMENTARZE

 1. hmmm
  wygląda to równie sensownie jak Miś w Misiu
  kasa wydana – %

  PS
  może dołem puścić trochę żmij :]
  i latem skorpiony, grzechotniki, legwany, warany!

 2. Pomysł był dobry, tylko wykonanie fatalne. To ma być platforma widokowa?
  Miałem okazję być na dachu Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu i widok stamtąd zapiera dech w piersiach. Wiadomo, że aż tak wysokiej wieży widokowej nikt nie wybuduje ze względów bezpieczeństwa, ale przynajmniej taką, aby był widok ponad lasem na całą okolicę. Wtedy dopiero jest to jakaś atrakcja, a tak milion wydany na kilka desek ułożonych na piasku.

 3. Naprawdę nie dało się za taaaaką kasę zrobić np. wieżyczki widokowej? No tak, unijne = nie nasze, można budować mosty wzdłuż rzeki…

 4. A ja mam pytanie odnośnie Afrika Korps, proszę przedstawić jakiekolwiek zapiski świadczące o tym że tu ćwiczyli, a jeśli takich nie macie to nie powielajcie tych bredni. Druga rzecz to wzgórze Dąbrówka jest od strony Chechła więc warto by było przed pisaniem artykułu odrobić troszkę lekcje z geografii i historii tego regionu.

  • Jaki ma Ci dać dowód? Nakręcony z ćwiczeń film czy też zdjęcia? O tym, że teren był wykorzystywany jako poligon świadczyły łuski i niewybuchy niemieckie znalezione po wojnie, a gdzie mieli ćwiczyć Africa Corps jak nie tutaj? Chyba tylko na wydmach Słowińskiego Parku Narodowego.

 5. Niestety na temat ćwiczeń Africa Corps na Pustyni Błędowskiej powstało trochę bajek i mitów jak na temat ataku Polskiej Kawalerii na czołgi w 1939 r. Owszem były prowadzone prace badawcze przez Niemców, ale to były prace związane z detonacją pocisków i wpływu detonacji na organizm żywy, dlatego detonowano pociski a jako materiał badawczy służyły żywe owce, których głowy po takiej detonacji oddawano do laboratoriów.
  Na terenie pustyni pracowało od kilkunastu do kilkudziesięciu mężczyzn z Chechła i okolic, którzy wykonywali prace związane z budową bunkrów i transportem wspomnianych pocisków o wadze powyżej 500 kg i innych prac na potrzeby armii niemieckiej
  Pewne natomiast jest, że ćwiczyli na pustyni Legioniści Piłsudskiego, którzy bezpośrednio z pustyni udali się pod Krzywopłoty.
  Niestety co raz więcej powstaje w lokalnej prasie artykułów, które podają mylne i nie sprawdzone informacje wprowadzając w błąd osoby, które nie mają zweryfikowania tych wiadomości. Dezinformacja bywa gorsza niż brak informacji.

 6. Hahaha nie ośmieszaj się, chcesz zabierać głos w temacie przestań czytać Fakt, tylko trochę książek i dokumentów historycznych poczytaj. W przeróżnych przewodnikach turystycznych podają taką informację tylko dlatego żeby przyciągnąć ruch turystyczny do gminy i możecie sobie to wsadzić między bajki bo krzty prawdy w tym nie ma. Niemcy mieli wszystko bardzo dobrze dokumentowane i niestety nie ma w nich żadnej informacji o tym żeby było tam kiedykolwiek Afrika Korps jest natomiast dużo informacji o ćwiczeniach lotniczych wojsk niemieckich. Na terenie Gminy Klucze jest jeszcze kilka osób które pamiętają tamte czasy i oni również twierdzą jako naoczni świadkowie tamtej historii, że nigdy Afrika Korps nie ćwiczyła na Pustyni Błędowskiej. Pozdrawiam

 7. Dziękuję Zbyszku bardzo pięknie to opisałeś. Posiadam zdjęcia z czasów 39-45. Dotyczące tych robotników o których wspominasz. Jedno jest takie które ukazuje robotników podczas budowania drogi dojazdowej do Wzgórza Dąbrówka następne mam jak robotnicy pod karabinami esesmanów zakopują linie telegraficzne na Pustynii Błędowskiej. Jak będę miał troszkę więcej czasu zamieszczę wszystko na swojej stronie i podrzucę ci linka bo widzę że zorientowany jesteś w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here