Kopalnia Kultury to prawdziwa skarbnica talentów. Mimo, że działa dopiero od kilku miesięcy, co chwilę zaskakuje nowymi projektami. 

Kopalnia Kultury w Czeladzi działa dopiero od kilku miesięcy. Mimo to chwilę zaskakuje nowymi projektami skierowanymi do mieszkańców Czeladzi i nie tylko. Tym razem swoją ofertę kieruje do instrumentalistów, którzy mogą stać się częścią „Back to Big Band” oraz wokalistów, chcących rozwijać się w międzypokoleniowym chórze.

Zajęcia dla instrumentalistów

„Back to Big Band” to energiczna orkiestra jazzowa, złożona z utalentowanych muzyków młodego pokolenia, których łączy przyjaźń i pasja do wspólnego grania. Zespół działa pod kierownictwem Romana Hyli, młodego, aczkolwiek już cenionego kompozytora i arranżera. Formacja, początkowo złożona z absolwentów PSM im. F. Chopina w Będzinie, w krótkim czasie powiększyła się o artystów z całego regionu, w tym studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach.

W repertuarze „Back to Big Band” można usłyszeć nie tylko wielkie hity muzyki jazzowej, ale także popularnej i filmowej. Zespół współpracuje m.in.: z Henrykiem Kuźniakiem, twórcą ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „VaBank” i „Seksmisja” oraz Krzesimirem Dębskim, kompozytorem i dyrygentem. W 2017 roku, dzięki zaangażowaniu Henryka Kuźniaka i Romana Hyli, big band z sekcji dętej i rytmicznej będzie miał szansę prezentować się w składzie orkiestry symfonicznej z programem polskiej muzyki filmowej.

– Jeżeli czujesz, że muzyka to Twoja pasja, grasz na instrumencie i chcesz się rozwijać, „Back to Big Band” jest dla Ciebie. Zapraszam na przesłuchanie i próby. Udział w zajęciach jest bezpłatny – zachęca Roman Hyla, kierownik muzyczny i dyrygent.

Zajęcia w międzypokoleniowym chórze

Kopalnia Kultury w Czeladzi – fot. mat. pras.

Międzypokoleniowy chór to z kolei propozycja dla amatorów, pragnących śpiewać utwory z różnych epok, dawne, klasyczne i rozrywkowe. Grupę prowadzi Agata Krajewska, absolwentka dyregentury na Akademii Muzycznej w Katowicach. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz wieloma szkołami, na próbach spotykają się osoby w różnym wieku. Łączy je wspólna miłość do śpiewu i muzyki.

– Chór dopiero ruszył, a ma już ponad dwudziestoosobowy skład, który stale się powiększa. Podczas prób skupiamy się na nauce poprawnej emisji głosu oraz na budowaniu naszego repertuaru. Już niedługo zaskoczymy oryginalnymi aranżacjami piosenek Kabaretu Starszych Panów. Szczególnie ważna jest da mnie atmosfera pracy, a u nas jest naprawdę serdeczna, co potwierdzają uczestnicy w swoich rozmowach – mówi Agata Krajewska, dyrygentka.

Grupa będzie prezentować efekty swojej pracy nie tylko na czeladzkich scenach, ale także podczas festiwali, konkursów i artystycznych spotkań w całej Polsce.