Przed świętami mieszkańcy Czeladzi mieli już robić zakupy w nowej hali targowej. Niestety na budowie stanęły dopiero ściany budynku. Skąd te opóźnienia?

Pod koniec sierpnia ruszyły prace przy budowie nowoczesnej hali targowej. Miała ona zastąpić nieestetyczne targowisko przy ulicy Szpitalnej, które od lat było antywizytówką Czeladzi.

Przypomnijmy, że miasto na początku roku ogłosiło przetarg na 25-letnią dzierżawę gruntu. W pierwszym rozdaniu nikt się nie zgłosił, choć udział w nim zapowiadało stowarzyszenie kupców. Ostatecznie w kolejnym przetargu wybrano ofertę Andrzeja Tyblewskiego, przedsiębiorcy z Czeladzi.

Budowa hali targowej w Czeladzi – fot. Maciej Łukasik/MEGADRON
Budowa hali targowej w Czeladzi – fot. Maciej Łukasik/MEGADRON

Pierwsze prace ruszyły w ostatnich dniach sierpnia. Budki ze starego targowiska zostały przesunięte kilkadziesiąt metrów dalej tak, by kupcy cały czas mogli prowadzić swoją działalność. W tym miejscu ma powstać parking.

Urzędnicy zapewniali, że inwestycja zakończy się w grudniu i mieszkańcy świąteczne zakupy będą już mogli zrobić w nowoczesnej hali. – Planowaliśmy też część jarmarku świątecznego, który odbędzie się 16 i 17 grudnia, zorganizować w nowym obiekcie. Stanąć tu miały stoiska ze świeżymi produktami – mówił nam przed tygodniem Tomasz Michałek z biura prasowego Urzędu Miasta w Czeladzi.

Budowa targowiska w Czeladzi - fot. MŁ
Budowa targowiska w Czeladzi – fot. MŁ

Niestety plany te są już nieaktualne. Targowiska nie uda się wybudować przed Bożym Narodzeniem. Dlaczego?

– Termin grudniowy był bardzo ambitnym planem. Miasto chciało, aby nowa hala powstała jeszcze przed świętami, a ja przystałem na to. Budowę rozpoczęliśmy dokładnie 4 września i w tak krótkim czasie postawić obiekt o powierzchni 1200 metrów kwadratowych to nie lada wyzwanie – przyznaje Andrzej Tyblewski z AT Group. – Niestety, plany te pokrzyżowała nam pogoda. Opady deszczu niemal trzy tygodnie z rzędu bardzo utrudniały nam prace i na pewno nie zdążymy w tym roku zakończyć inwestycji – dodaje.

Kiedy zatem mieszkańcy Czeladzi zrobią zakupy w nowym obiekcie? Jak zapowiada dzierżawca terenu, wszystko zależy od pogody.

– Jeżeli zimowa aura będzie nam sprzyjała, to planujemy otwarcie na przełomie lutego i marca. Jeżeli będą mrozy i pogoda nie będzie naszym sprzymierzeńcem, to myślę, że realnym terminem będzie kwiecień 2018 – wyjaśnia Andrzej Tyblewski.

Nowa hala targowa w Czeladzi - fot. mat. UM Czeladź
Nowa hala targowa w Czeladzi – fot. mat. UM Czeladź

W nowej hali powstać ma 36 stanowisk handlowych. Cztery moduły przeznaczone zostaną na cele socjalno-techniczne. Składać się na nie będą toalety (damska, męska oraz dla niepełnosprawnych), umywalnia wyposażona w prysznic z odpływem oraz miejsca do składowania odpadów.

Pasaż zostanie przykryty poliwęglanowym dachem, stanowiącym doświetlenie światłem dziennym oraz wyłożony kostką brukową, by zachować tradycyjny charakter placu targowego. Stanowiska handlowe będą zamykane roletami. W obiekcie przewiduje się także montaż instalacji ogrzewania i klimatyzacji.

Nowa hala targowa w Czeladzi - fot. mat. UM Czeladź
Nowa hala targowa w Czeladzi – fot. mat. UM Czeladź

Dodatkowo przestrzeń targowiska wypełni mała architektura (ławki, śmietniki, nieduże wyspy handlowe) oraz zieleń. Inwestor zapewnia również, że przed obiektem powstanie blisko 40 miejsc parkingowych. Pojawi się także zielony skwer z ławkami.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here